„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców

/
/
„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców
Wyrok TSUE Pomoc frankowiczom

Jak zmieniła się sytuacja kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C 260/18.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C-260/18 – zw. dalej

 • „wyrokiem TSUE”, wywołał słuszne poruszenie wśród kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich. Poruszenie to jest o tyle słuszne, gdyż faktycznie nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych zasługują na pełną negację.

Wyrok TSUE otwiera drogę dla kredytobiorców tak:

 • kredytów indeksowanych, jak i denominowanych, dotyczy on każdej umowy jaką konsument zawarł z bankiem i która zawiera klauzule niedozwolone.

Wnikliwa analiza wyroku pozwala na stwierdzenie, że tzw. klauzule indeksacyjne, które były podstawą dla banku do przeliczania w ramach kredytu  złotówki na waluty obce są w świetle prawa nieważne. Skutek dla kredytobiorcy jest dwojaki. Istnieje możliwość przekształcenia umowy o kredyt indeksowany do fraków szwajcarskich w kredyt w polskich złotych oprocentowany według stopy LIBOR (czyli według referencyjnej wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie), bądź stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej.

W  kontekście korzystnego dla kredytobiorców wyroku TSUE należy wskazać, że niezwykle korzystnie wpływa on na sytuację konsumenta przed polskimi sądami w przedmiotowych postępowaniach. Istotnym jest również to, że nie wszystkie umowy podlegają powyższym możliwościom rozwiązania. Sądy każdorazowo będą badać konkretne sprawy (konkretne umowy kredytowe) oraz wydawać rozstrzygnięcia w oparciu o przepisy krajowe.

Zatem;

 • wyrok TSUE nie jest wyrokiem uniwersalnym, który ma przełożenie na sytuację każdego kredytobiorcy posiadającego kredyt w frankach szwajcarskich.

Dlatego też niezwykle istotne jest powierzenie analizy swojej umowy kredytowej:

 • doświadczonej kancelarii prawnej, która doskonale znając zarówno przepisy krajowe oraz przepisy Unii Europejskiej, wnikliwe przeanalizuje daną umowę kredytową i przedstawi najlepsze z możliwych rozwiązań dla klienta.

Kancelaria Adwokacka – Adwokata Grzegorza Barana świadczy:

 • kompleksową pomoc przy wstępnej analizie umowy,
 • opracowaniu strategii działania przed  bankami w celu osiągnięcia satysfakcjonującej dla klienta rozstrzygnięcia
 • oraz skutecznie reprezentuje swoich klientów w postępowaniach sądowych.

Pomoc prawna, a kredyt frankowy Rzeszów

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną z kredytem we frankach szwajcarskich. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  Tagi
  adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające