„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców

/
/
„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców
Wyrok TSUE Pomoc frankowiczom

Jak zmieniła się sytuacja kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C 260/18.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C-260/18 – zw. dalej

 • „wyrokiem TSUE”, wywołał słuszne poruszenie wśród kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich. Poruszenie to jest o tyle słuszne, gdyż faktycznie nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych zasługują na pełną negację.

Wyrok TSUE otwiera drogę dla kredytobiorców tak:

 • kredytów indeksowanych, jak i denominowanych, dotyczy on każdej umowy jaką konsument zawarł z bankiem i która zawiera klauzule niedozwolone.

Wnikliwa analiza wyroku pozwala na stwierdzenie, że tzw. klauzule indeksacyjne, które były podstawą dla banku do przeliczania w ramach kredytu  złotówki na waluty obce są w świetle prawa nieważne. Skutek dla kredytobiorcy jest dwojaki. Istnieje możliwość przekształcenia umowy o kredyt indeksowany do fraków szwajcarskich w kredyt w polskich złotych oprocentowany według stopy LIBOR (czyli według referencyjnej wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie), bądź stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej.

W  kontekście korzystnego dla kredytobiorców wyroku TSUE należy wskazać, że niezwykle korzystnie wpływa on na sytuację konsumenta przed polskimi sądami w przedmiotowych postępowaniach. Istotnym jest również to, że nie wszystkie umowy podlegają powyższym możliwościom rozwiązania. Sądy każdorazowo będą badać konkretne sprawy (konkretne umowy kredytowe) oraz wydawać rozstrzygnięcia w oparciu o przepisy krajowe.

Zatem;

 • wyrok TSUE nie jest wyrokiem uniwersalnym, który ma przełożenie na sytuację każdego kredytobiorcy posiadającego kredyt w frankach szwajcarskich.

Dlatego też niezwykle istotne jest powierzenie analizy swojej umowy kredytowej:

 • doświadczonej kancelarii prawnej, która doskonale znając zarówno przepisy krajowe oraz przepisy Unii Europejskiej, wnikliwe przeanalizuje daną umowę kredytową i przedstawi najlepsze z możliwych rozwiązań dla klienta.

Kancelaria Adwokacka – Adwokata Grzegorza Barana świadczy:

 • kompleksową pomoc przy wstępnej analizie umowy,
 • opracowaniu strategii działania przed  bankami w celu osiągnięcia satysfakcjonującej dla klienta rozstrzygnięcia
 • oraz skutecznie reprezentuje swoich klientów w postępowaniach sądowych.

Pomoc prawna, a kredyt frankowy Rzeszów

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną z kredytem we frankach szwajcarskich. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  Tagi
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc