„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców

/
/
„Wyrok TSUE” a sytuacja kredytobiorców
Wyrok TSUE Pomoc frankowiczom

Jak zmieniła się sytuacja kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C 260/18.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie o sygnaturze akt: C-260/18 – zw. dalej

 • „wyrokiem TSUE”, wywołał słuszne poruszenie wśród kredytobiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu w frankach szwajcarskich. Poruszenie to jest o tyle słuszne, gdyż faktycznie nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych zasługują na pełną negację.

Wyrok TSUE otwiera drogę dla kredytobiorców tak:

 • kredytów indeksowanych, jak i denominowanych, dotyczy on każdej umowy jaką konsument zawarł z bankiem i która zawiera klauzule niedozwolone.

Wnikliwa analiza wyroku pozwala na stwierdzenie, że tzw. klauzule indeksacyjne, które były podstawą dla banku do przeliczania w ramach kredytu  złotówki na waluty obce są w świetle prawa nieważne. Skutek dla kredytobiorcy jest dwojaki. Istnieje możliwość przekształcenia umowy o kredyt indeksowany do fraków szwajcarskich w kredyt w polskich złotych oprocentowany według stopy LIBOR (czyli według referencyjnej wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie), bądź stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej.

W  kontekście korzystnego dla kredytobiorców wyroku TSUE należy wskazać, że niezwykle korzystnie wpływa on na sytuację konsumenta przed polskimi sądami w przedmiotowych postępowaniach. Istotnym jest również to, że nie wszystkie umowy podlegają powyższym możliwościom rozwiązania. Sądy każdorazowo będą badać konkretne sprawy (konkretne umowy kredytowe) oraz wydawać rozstrzygnięcia w oparciu o przepisy krajowe.

Zatem;

 • wyrok TSUE nie jest wyrokiem uniwersalnym, który ma przełożenie na sytuację każdego kredytobiorcy posiadającego kredyt w frankach szwajcarskich.

Dlatego też niezwykle istotne jest powierzenie analizy swojej umowy kredytowej:

 • doświadczonej kancelarii prawnej, która doskonale znając zarówno przepisy krajowe oraz przepisy Unii Europejskiej, wnikliwe przeanalizuje daną umowę kredytową i przedstawi najlepsze z możliwych rozwiązań dla klienta.

Kancelaria Adwokacka – Adwokata Grzegorza Barana świadczy:

 • kompleksową pomoc przy wstępnej analizie umowy,
 • opracowaniu strategii działania przed  bankami w celu osiągnięcia satysfakcjonującej dla klienta rozstrzygnięcia
 • oraz skutecznie reprezentuje swoich klientów w postępowaniach sądowych.

Pomoc prawna, a kredyt frankowy Rzeszów

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną z kredytem we frankach szwajcarskich. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  Tagi
  adwokat kraków adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości Kancelaria karna kancelaria kraków kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik kraków prawnik lublin prawnik przemyśl prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające