Zmiany w prawie drogowym – uwaga na wysokie mandaty

/
/
Zmiany w prawie drogowym – uwaga na wysokie mandaty

Jak zmienił się taryfikator mandatowy z początkiem 2022 roku?

Dzisiejszym wpisem pragniemy uświadomić Państwa, jak zmieniła się rzeczywistość prawna kierowców wraz z nowym rokiem. Na szczególną uwagę zasługuje zmiana wysokości mandatów za przekroczenie prędkości.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że ustawodawca otwarcie wypowiedział wojnę piratom drogowym, gdyż wzrost wysokości mandatów jest ogromny. Pytanie tylko, czy nowy taryfikator mandatowy ostudzi pirackie zapędy kierowców na polskich drogach?

Z niecierpliwością oczekujemy na pojawienie się pierwszych statystyk, obrazujących przedmiotowe zagadnienie.

Zmiana taryfikatora mandatów
Zmiana taryfikatora mandatów

Szczegółowe zestawienie mandatów za przekroczenie prędkości

 • Za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h wysokość grzywny wynosić będzie 800,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 40 km/h wysokość grzywny wynosić będzie 1 000,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h wysokość grzywny wynosić będzie 1 500,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 60 km/h wysokość grzywny wynosić będzie 2 000,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h wysokość grzywny wynosić będzie 2 500,00 złotych.

Wskazać należy również, że maksymalna grzywna będzie mogła wynieść nawet 30 000,00 złotych, a kierowca jednorazowo będzie mógł dostać aż 15 punktów karnych. Dodatkowo punkty karne będą obowiązywać dodatkowy rok dłużej, aniżeli miało to miejsce dotychczas.

Od początku 2022 roku, punkty karne będą obowiązywać aż dwa lata. Nie będzie również możliwości zmniejszenia ilości punktów karnych przy pomocy specjalnego kursu.

Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie instytucji recydywy w odniesieniu do mandatów za przekroczenie prędkości.

Wysokość grzywny w przypadku recydywy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

 • Za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h w warunkach recydywy, wysokość grzywny wynosić będzie aż 1 600,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 40 km/h w warunkach recydywy, wysokość grzywny wynosić będzie aż 2 000,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w warunkach recydywy, wysokość grzywny wynosić będzie aż 3 000,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 60 km/h w warunkach recydywy, wysokość grzywny wynosić będzie aż 4 000,00 złotych;
 • Za przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h w warunkach recydywy, wysokość grzywny wynosić będzie aż 5 000,00 złotych.

Częstym wykroczeniem jest korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki w ręku kierującego pojazdem. Od stycznia 2022 roku mandat za tego typu wykroczenie wzrasta do wysokości 500,00 złotych. Za niezwykle korzystne rozwiązanie należy uznać zwiększenie mandatu za naruszenie zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub inne urządzenie nadające sygnale, przy sygnale czerwonym – w chwili obecnej mandat za tego typu wykroczenie wyniesie 2 000,00 złotych.

Powyższe zasługuje na szczególne uznanie ze względu na ostatnie, tragiczne wypadki na przejazdach kolejowych. Wierzymy, że tak wysoka kara grzywny za przedmiotowe wykroczenie, skutecznie oduczy kierowców takich zachowań. Na uwagę zasługuje również wykroczenie związane z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub który wchodzi na to przejście, za które to wykroczenie od 2022 roku zapłacimy 1 500,00 złotych.

Dodatkowo podkreślamy, że za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, kierujący pojazdem musi liczyć się z mandatem w wysokości 1 500,00 złotych. Instytucja recydywy również dotyczyć będzie naruszeń zagrażających pieszym i mandaty te wzrosną do wysokości 3 000,00 złotych. Tytułem zakończenia podkreślamy, że powyższe wyliczenia nie mają charakteru zupełnego.

Powyższy zbiór obejmuje wyłącznie wybrane wykroczenia, które w naszej ocenie i w oparciu o nasze doświadczenie zawodowe, są najczęściej popełniane przez kierowców. Jak widzimy, ustawodawca podjął zdecydowane kroki prawne, zmierzające do zaostrzenia odpowiedzialności za złamanie przepisów w ruchu drogowym. Nowe wysokości mandatów obowiązują od 1 stycznia 2022 roku.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – sprawna, skuteczna i szybka obsługa prawna na terenie Rzeszowa

Niezależnie od sprawy zachęcamy Państwa do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zapoznaniu się z danym zagadnieniem podniesionym przez Państwa, nasi prawnicy udzielą rzeczowej odpowiedzi na temat dalszej procedury postępowania oraz dokonają wyceny usługi prawnej.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc