Problematyka zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej - jak skutecznie przeprowadzić cały proces?

/
/
Problematyka zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej – jak skutecznie przeprowadzić cały proces?

Jak zgodnie z prawem znieść współwłasność gruntu?

Istnienie współwłasności może okazać się wysoce problematyczne i uciążliwe dla każdego z współwłaścicieli. Myśl ta jest szczególnie aktualna w przypadku współwłasności nieruchomości gruntowej.

Posiadanie gruntu jako współwłaściciel oznacza faktyczny brak możliwości podejmowania najistotniejszych (z punktu widzenia właścicielskiego) decyzji związanych z konkretnym gruntem.

Klienci naszej kancelarii adwokackiej zlokalizowanej w Rzeszowie, często poruszają problematykę związaną z możliwościami prawnymi zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej.

Zniesienie współwłasności nieruchomości gruntowej
Zniesienie współwłasności nieruchomości gruntowej

30 lat doświadczenia i skutecznie wypracowane rozwiązania

Opierając się na naszym blisko 30-letnim doświadczeniu, wypracowaliśmy sprawdzone i przewidziane w prawie rozwiązania, zmierzające do skutecznego zniesienia współwłasności gruntu.

Poniżej przedstawiamy Państwu sugerowane przez nas, trzy alternatywne metody zniesienia współwłasności gruntu. Tytułem wstępu należy wskazać, że niezależnie od wyboru danej metody, każda z nich posiada swoje wady i zalety. Wybór konkretnego rozwiązania nierozerwalnie związany jest z daną sytuacją prawną. Nasz wyspecjalizowany zespół adwokatów specjalizujący się w prawie nieruchomości, każdorazowo indywidualnie podchodząc do każdej sprawy, wskaże właściwe dla Państwa rozwiązanie. Na przestrzeni lat przeprocedowaliśmy skuteczne metody zniesienia współwłasności nieruchomości gruntowej.

Metody zniesienia współwłasności nieruchomości

  • Sprzedaż nieruchomości gruntowej za pośrednictwem komornika sądowego. Wybór tej metody wiąże się ze sporymi kosztami oraz długim czasem oczekiwania na zniesienie współwłasności gruntu;
  • Fizyczny podział nieruchomości gruntowej w sytuacji, gdy daną nieruchomość można z punktu widzenia zarówno praktycznego oraz prawnego podzielić. W przypadku tej metody możliwe jest sądowe lub notarialne zniesienie współwłasności. Dodatkowo w tym przypadku wnikliwe analizujemy w szczególności przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065);
  • Przyznanie nieruchomości jednemu właścicielowi z obowiązkiem spłaty przez drugiego współwłaściciela (przez pozostałych współwłaścicieli). Metoda ta najczęściej jest powiązana ze zniesieniem współwłasności u notariusza. Jest to jedna z najszybszy możliwości zniesienia współwłasności gruntu, ale wiąże się z dość wysokimi kosztami notarialnymi.

Porozumienie właścicieli gruntu

Z perspektywy doświadczenia wskazujemy również na czwartą metodę, która związana jest z wysoce konsensualnym podejściem wszystkich współwłaścicieli, którzy zgodnie wystąpią w procedurze sprzedaży nieruchomości gruntowej, a następnie podzielą między sobą uzyskaną sumę zgodnie z ich udziałem w współwłasności.

Naturalnie nie jest to sytuacja częsta, jednakże w naszej wieloletniej praktyce również występująca, dlatego warto jest o niej wspominać Klientom i zachęcać do ugodowego rozstrzygania występujących sporów czy różnic w zdaniach.

Koszty i ryzyko procesu

Cechą charakterystyczną naszych działań jest fakt, iż na każdym etapie postępowania informujemy naszych Klientów o aktualnym stanie postępu w sprawie, przewidywanych orientacyjnych kosztach oraz ryzykach. Wierzymy, że takie działanie sprzyja współpracy, której fundamentem są uczciwość, rzetelność, wiedza oraz merytoryczne i indywidualne podejście do każdego Klienta.

Oferujemy nasze usługi prawne zarówno w siedzibie kancelarii w Rzeszowie oraz na terenie całego kraju. Mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo naszych Klientów, oferujemy nasze usługi również w pełni zdalnie.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – z nami skutecznie zniesiesz współwłasność nieruchomości gruntowej

Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka z Rzeszowa nawiąże kontakt i ustali właściwy schemat działania, który jest niezbędny do sprawnego rozwiązania sprawy zgodnie z oczekiwaniami naszego Klienta.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające