Odszkodowanie a zadośćuczynienie – na czym polega różnica obu instytucji.

/
/
Odszkodowanie a zadośćuczynienie – na czym polega różnica obu instytucji
Odszkodowanie, a zadośćuczynienie różnice
Odszkodowanie, a zadośćuczynienie różnice

Różnica na przykładzie sprawy Tomasza Komendy

Różnica pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem.

Dzisiejszy wpis traktuje o różnicy pomiędzy dwiema instytucjami (pojęciami), które bardzo często są mylone przez naszych czytelników.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia różnicy pomiędzy pojęciem odszkodowania, a pojęciem zadośćuczynienia, pragniemy tytułem wstępu wskazać, jakie okoliczności stały się przyczynkiem do napisania niniejszego wpisu.

Analiza obu instytucji w odniesieniu do aktualnego, niezwykle medialnego procesu Tomasza Komendy.

Od dłuższego czasu większość opinii publicznej i nas – środowiska prawniczego, żyje wyrokiem w sprawie uniewinnienia Tomasza Komendy od dokonania przypisywanego mu przestępstwa, który został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił.

W mediach sprawa ta nazywana jest od nazwy wsi, w której doszło do zbrodni „zbrodnią miłoszycką” (w tym miejscu wyjaśniamy, że chodzi o wieś Miłoszyce, położoną w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.). Proces ten skupił uwagę szerokiego grona obserwatorów z uwagi na rażące złamanie wielu zasad rzetelnego procesu karnego, ale przykuł uwagę również ze względu na rekordowe kwoty, które zostały zasądzone na rzecz pokrzywdzonego – Tomasza Komendy.

O samym przebiegu procesu, wyroku i skali nieprawidłowości napisano już bardzo wiele. Z pewnością będzie to temat wielu opracowań, prac magisterskich czy doktorskich przyszłej grupy prawników, którzy na kanwie tych wydarzeń, będą rozprawiać i wnikliwie analizować całokształt przedmiotowego postępowania karnego. Przechodząc do tematu naszego wpisu należy przypomnieć, że zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Opolu z dnia 8 lutego 2021 r.

Tomasz Komenda, otrzyma od Skarbu Państwa kwotę 811.533,12 złotych (osiemset jedenaście tysięcy pięćset trzydzieści trzy złote i 12/100 groszy) tytułem odszkodowania oraz kwotę 12.000.000,00 złotych (dwanaście milionów) tytułem zadośćuczynienia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od prawomocności wyroku.

Mając na uwadze powyższy wyrok, zasadnym jest wyjaśnienie naszym czytelnikom różnicy pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Dodatkowym impulsem do wyjaśnienia tych zagadnień jest fakt, iż w mediach (szczególnie w wpisach internetowych) napotykamy niezliczone ilości artykułów, w których te pojęcia i kwoty są zamieniane, co wprowadza w błąd nieświadomych czytelników.

Chcąc transparentnie wyjaśnić oba zagadnienia wskazujemy:

 • Odszkodowanie jest to pieniężna równowartość szkody majątkowej lub szkody na osobie.

  Pomimo, iż pojęcie to nie zostało jednoznacznie zdefiniowane, to należy zaznaczyć, że odszkodowania powinno pokryć szkodę rzeczywistą (tzw. damnum emergens) oraz utracone korzyści (tzw. lucrum cessans) – łącznie wszystko to, co dana osoba mogłaby osiągnąć w sytuacji, gdyby nie doszło do zdarzenia związane z wystąpieniem szkody.

  Przenosząc powyższe rozważanie na grunt sprawy Tomasza Komendy, należy wskazać, że odszkodowanie wynoszące 811.533,12 złotych uwzględniało wynagrodzenie jakie poszkodowany uzyskałby, gdyby nie przebywał w izolacji, w okresie wykonywania wobec niego części kary, której nie powinien ponieść.

  Tytułem komentarza należy wskazać, że Sąd uznał w całości wniosek poszkodowanego w zakresie wysokości odszkodowania.
 • Zadośćuczynienie jest to pieniężna rekompensata za szkody niemajątkowe związane z negatywnymi przeżyciami, cierpieniem etc. wynikającymi z uwagi na wystąpienie danego zdarzenia.

  Przekładając powyższe na grunt sprawy Tomasza Komendy, należy wskazać, że zadośćuczynienie stanowi rekompensatę związaną z szeroko pojętym cierpieniem, dolegliwościami, rozstrojem zdrowotnym i psychicznym, które zostały wywołane u poszkodowanego w związku z izolacją.

  W tym miejscu należy zaznaczyć, że Sąd uznał tylko częściowo wniosek poszkodowanego w zakresie wysokości zadośćuczynienia (skład orzekający uznał, że wnioskowa kwota 18 milionów złotych jest zbyt wygórowana i zasądził zadośćuczynienie w wysokości 12 milionów złotych).

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – skuteczny partner w sprawach związanych z odszkodowaniem i zadośćuczynieniem

Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka nawiąże współpracę i ustali strategię działania, która jest niezbędna do skutecznej ochrony Państwa interesów.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc