Odwołanie darowizny - Pomoc prawna Rzeszów

/
/
Jak odwołać darowiznę, a kiedy nie można odwołać darowizny?
Odwołanie darowizny

Darowizna, jako nieodpłatne przeniesienie własności, dokonywana jest przeważnie z dobrej woli, m.in. w ramach udanych relacji rodzinnych.

Życie pisze jednak różne scenariusze i niekiedy może okazać się, że obdarowany w rzeczywistości nie zasługuje na otrzymaną korzyść.

Nie każdy darczyńca wie o tym, że polskie prawo umożliwia mu w pewnych przypadkach odwołanie dokonanej darowizny.

Rażąca niewdzięczność jako powód do odwołania darowizny

Każdą darowiznę można odwołać w wypadku, gdy obdarowany dopuści się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy. Rażąca niewdzięczność jest pojęciem niesprecyzowanym, dlatego też każda sytuacja wymaga indywidualnego jej rozważenia. Sądy przyjmują np., że do rażącej niewdzięczności dochodzi kiedy obdarowany dopuszcza się przestępstwa skierowanego przeciwko darczyńcy, w sposób ciężki zaniedbuje obowiązki rodzinne, dopuści się zdrady małżeńskiej, czy nawet zażąda rozwodu. Odwołanie darowizny może być uzasadnione również wówczas, gdy obdarowany wykaże się rażącą niewdzięcznością w stosunku do bliskich darczyńcy.

Odwołanie darowizny niewykonanej

Istnieje również możliwość odwołania darowizny, która nie została jeszcze wykonana tzn. darczyńca nie przekazał jeszcze obdarowanemu przedmiotu darowizny tj. np. nie oddał jeszcze nieruchomości lub nie dokonał przelewu środków pieniężnych.

Darowiznę niewykonaną darczyńca może odwołać jeśli po zawarciu umowy, ale przed jej wykonaniem jego sytuacja majątkowa uległa znacznemu pogorszeniu. W takiej sytuacji wykonanie darowizny pociągałoby za sobą negatywne skutki dla darczyńcy, doprowadziłoby do sytuacji, że będzie on miał problem z utrzymaniem się. Jeżeli darczyńca w wyniku wykonania darowizny straciłby możliwość zaspokojenia swoich uzasadnionych potrzeb lub osób wobec których ma obowiązek alimentacyjny, może darowiznę odwołać.

Kiedy nie można odwołać darowizny?

  • Darowizna nie może być odwołana po upływie roku, od momentu, kiedy darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego.
  • Darowizny nie można odwołać również wtedy, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu dopuszczenie się względem niego rażącej niewdzięczności.
  • Darowizna nie może zostać odwołana w sytuacji, kiedy obiektywnie można ją uznać za słuszną w świetle zasad współżycia społecznego, np. kiedy została dokonana w zamian za uratowanie życia darczyńcy lub osób dla niego bliskich.

Jak odwołać darowiznę?

  • Darowizna może zostać odwołana w terminie jednego roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego.
  • Odwołać darowiznę może przede wszystkim sam darczyńca. Jednak w sytuacji, kiedy zmarł on przed upływem terminu do odwołania darowizny lub obdarowany swoim zachowaniem doprowadził do śmierci darczyńcy, darowiznę mogą odwołać również spadkobiercy darczyńcy.
  • Procedura odwołania darowizny składa się z dwóch etapów – przedsądowego i sądowego. W przypadku, gdy obdarowany nie zamierza dobrowolnie oddać przedmiotu darowizny, to Sąd, po przeprowadzeniu postępowania, stwierdzając ku temu powody, zobowiąże go do złożenia oświadczenia woli lub do wydania rzeczy.

Podsumowując, pierwszą czynnością przy odwoływaniu darowizny powinno być wezwanie obdarowanego do oddania rzeczy. W przypadku gdy wezwanie nie jest skuteczne, niezbędne jest wytoczenie powództwa. Przed sądem należy udowodnić rażącą niewdzięczność, co wymaga właściwej strategii procesowej i często obszernego postępowania dowodowego.

Kontakt z kancelarią Baran w Rzeszowie - pomoc prawna w sprawach darowizny

Niezależnie od sprawy zachęcamy Państwa do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zapoznaniu się z danym zagadnieniem podniesionym przez Państwa, nasi prawnicy udzielą rzeczowej odpowiedzi na temat dalszej procedury postępowania oraz dokonają wyceny usługi prawnej.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc