System dozoru elektronicznego w czasie pandemii COVID-19
Pomoc prawna z zakresu zastosowania systemu dozoru elektronicznego w kontekście obowiązywania stanu pandemii COVID-19
Panujący stan pandemii wywołany koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19, zmusza ustawodawcę do podejmowania kolejnych kroków w kierunku związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków koronawirusa.
Przepełniające się zakłady penitencjarne oraz występujące liczne przypadki zakażeń w tych zakładach, obnażyły kolejne problemy polskiego ustawodawstwa.
Niniejsza publikacja poświęcona będzie regulacjom prawnym obejmującym system dozoru elektronicznego w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53) – dalej „k.k.w.”.
Kroki ustawodawcy w kierunku zwalczania stanu pandemii COVID-19 w odniesieniu do regulacji kodeksu karnego wykonawczego
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów oraz mając na uwadze fakt, iż problematyka systemu dozoru elektronicznego może przysporzyć wielu problemów interpretacyjnych i praktycznych – nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran z Rzeszowa, oferuje kompleksowe usługi pomocy prawnej właśnie w odniesieniu do możliwości zastosowania systemu dozoru elektronicznego.
Regulacje prawne
Regulacje związane z systemem dozoru elektronicznego uregulowane zostały w rozdziale VIIa k.k.w. Doskonale znamy specyfikę przedmiotowego kodeksu i wiemy, które przepisy znajdują zastosowanie w konkretnym przypadku naszego Klienta.
W dalszej części opracowania określone zostaną kroki milowe naszych usług prawnych, jednakże tytułem wstępu należy bezspornie wskazać, że jest to postępowanie inicjowane wnioskiem skazanego lub na wniosek jego obrońcy, prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego, o którym mowa w art. 43lc k.k.w.
Rozwiązania technologiczne
Środki techniczne służące wykonywaniu dozoru elektronicznego obejmują:
- centralę monitorowania,
- system teleinformatyczny, za pomocą którego podmiot prowadzący centralę monitorowania, podmiot dozorujący, sądy, sądowi kuratorzy zawodowi i inne uprawnione podmioty przetwarzają informacje związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kar w systemie dozoru elektronicznego (system komunikacyjno-monitorujący), nadajniki oraz rejestratory stacjonarne i przenośne.
Co obejmuje pomoc prawna w zakresie dozoru elektronicznego?
Nasz wykwalifikowany zespół adwokatów z Rzeszowa oferuje pomoc prawną z zakresu zastosowania systemu dozoru elektronicznego obejmującego m.in.:
- kompleksowe zbadanie aktualnej sytuacji prawnej Klienta;
- transparentne, rzeczowe i przede wszystkim w przystępnej dla Klienta formie przedstawienie możliwości zastosowania opisywanej instytucji dozoru elektronicznego, potencjalnych rozwiązań i obranie właściwej strategii dalszego działania;
- zebranie niezbędnej dokumentacji;
- wszechstronna pomoc prawna na każdym etapie postępowania, która obejmuje dopełnienie wszelkich formalności prawnych, w tym przygotowanie niezbędnych dokumentów takich jak:
a) zgoda osób pełnoletnich wspólnie zamieszkujących ze skazanym, gdzie będzie wykonywany dozór elektroniczny w myśl regulacji art. 43h § 3 k.k.w.;
b) wniosku o udzieleniu zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego w myśl regulacji art. 43lc k.k.w.
- weryfikację poprawności wprowadzenia rozwiązania w postaci systemu dozoru elektronicznego w kontekście obowiązujących przepisów i z uwzględnieniem interesów naszego Klienta.
Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – skuteczna i szybka pomoc prawna w sprawach z zakresu systemu dozoru elektronicznego.
Tytułem zakończenia pragniemy wskazać, że zaproponowane przez ustawodawcę regulacje prawne związane z systemem dozoru elektronicznego, należy w chwili obecnej ocenić wysoce pozytywnie. Zaproponowane zmiany przepisów stanowią dobry fundament do dalszego rozwoju tej instytucji w naszym kraju.
Z zaciekawieniem i dużymi nadziejami obserwujemy zmieniający się system prawa karnego w Polsce, który wymaga wielu gruntowanych zmian i dostosowania do otaczającej nas rzeczywistości.
Niezależnie od Państwa sytuacji, nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran oferuje kompleksowe usługi pomocy prawnej. Wierzymy, że tylko doświadczeni adwokaci są w stanie sprostać najtrudniejszym problemom prawnym naszych Klientów – każdego dnia, nieprzerwanie od blisko 30 lat doskonalimy się właśnie dla Was.
Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka nawiąże współpracę i ustali strategię działania, która jest niezbędna do skutecznej ochrony Państwa interesów.
Kontakt z kancelarią Baran w Rzeszowie - pomoc w sprawie nakazu aresztowania
Niezależnie od sprawy zachęcamy Państwa do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zapoznaniu się z danym zagadnieniem podniesionym przez Państwa, nasi prawnicy udzielą rzeczowej odpowiedzi na temat dalszej procedury postępowania oraz dokonają wyceny usługi prawnej.
Skontaktuj się
tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl