Znaczące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

/
/
Znaczące zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych
Zmiany w kodeksiw spółek handlowych

Z dniem 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Ustawa), która m.in dokonała nowelizacji niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych (ksh). Poniżej przedstawiamy zmiany, które w ocenie Kancelarii są najbardziej istotne dla przedsiębiorców.

I. Uchwały zgromadzania wspólników podejmowane w trybie obiegowym

W związku z uchyleniem przez Ustawę art. 231 § 4 ksh, uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników sp. z o.o. w trybie obiegowym tj. zgodnie z art. 227 § 2 ksh, mogą być podejmowane w następujących sprawach:

  • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
  • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 k.s.h. sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
  • udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Przed wejściem z życie Ustawy uchwały podjęte w przedmiocie ww. spraw w trybie obiegowym były uważane za nieważne jako sprzeczne z ksh.

II. Zaliczka po poczet przewidywanej dywidendy w sp. z o.o.

Kolejną zmianą wprowadzoną przez Ustawę do przepisów ksh, jest doregulowanie kwestii dotyczących wypłaty zaliczek na poczet dywidendy. Dzięki nowym unormowaniom zaliczka na poczet dywidendy będzie miała charakter zwrotny zgodnie z art. 195 § 11 ksh.

W konsekwencji wprowadzenia nowych uregulowań w przypadku gdy w danym roku obrotowym zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy została wypłacona wspólnikom, a spółka odnotowała stratę albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy zwracają zaliczki w:

  • całości – w przypadku odnotowania straty albo;
  • części odpowiadającej wysokości przekraczającej zysk przypadający wspólnikowi za dany rok obrotowy – w przypadku osiągnięcia zysku w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy tworzeniu dokumentów korporacyjnych Twojej Spółki np. uchwał ZZW, chcesz dokonać wypłaty zaliczek na poczet dywidendy zweryfikujemy, czy Twoja Spółka spełnia wszystkie warunki i przygotujemy niezbędne dokumenty.

Dane kontaktowe w zakładce kontakt.

Pomoc prawna w zakresie spółek handlowych

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną w zakresie spółek prawa handlowego. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    Tagi
    adwokat kraków adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości Kancelaria karna kancelaria kraków kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik kraków prawnik lublin prawnik przemyśl prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające