Przestępstwa narkotykowe – co grozi za posiadanie i handel narkotykami w świetle obowiązujących przepisów?

/
/
Przestępstwa narkotykowe – co grozi za posiadanie i handel narkotykami w świetle obowiązujących przepisów?

Syntetycznie przedstawiamy zakres odpowiedzialności za posiadanie i handel narkotykami.

Co grozi za handel narkotykami?
Co grozi za handel narkotykami?

Dzisiejszy wpis na naszym blogu traktować będzie o niezwykle powszechnym problemie związanym z posiadaniem i handlowaniem narkotykami w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) – dalej „u.p.n.”. Tytułem wstępu, aby zobrazować Państwu powszechność opisywanych zdarzeń i konsekwencji prawnych z nimi związanych, posłużymy się niestety mrocznymi statystykami policyjnymi.

Zaczynając od samego początku, czyli od momentu, kiedy prowadzone są oficjalne statystyki policyjne dostępne opinii publicznej – w 1999 r. stwierdzono 15 628 przestępstw z u.p.n. w skali całego kraju. Z biegiem lat, statystyki te urosły blisko 5-krotnie. Według oficjalnych danych policyjnych – w 2020 r. stwierdzono aż 59 442 przestępstwa z u.p.n.

Na uwagę zasługuje wysoki stopień wykrywalności tych przestępstw, gdyż wymieniając kolejno – w 1999 r. wynosił on 98,5%, natomiast w 2020 r. wynosił on 96,8%. Na przestrzeni lat (1999-2020), w samym tylko województwie podkarpackim ilość stwierdzonych przestępstw wzrosła z liczny 615 przestępstw w 1999 r., do liczby 2 045 przestępstw w 2020 r. Wnikliwa analiza statystyk pozwala na stwierdzenie, iż wykrywalność przestępstw związanych z narkotykami w województwie podkarpackim wynosiła aż 99,3% w 1999 r.

Dla usystematyzowania należy wskazać, że wykrywalność ta w 2020 r. wyniosła 96,9%. Skala i rozwój przestępczej działalności związanej z narkotykami są zatem zauważalne na pierwszy rzut oka. Nasza kancelaria również zauważa wzrost zainteresowania ochroną osób, którym grozi odpowiedzialność karna z tytułu przestępstw narkotykowych. Właśnie to zainteresowanie stało się przyczynkiem do popełnienia niniejszego wpisu. Na potrzeby niniejszej publikacji, sformułowanie „narkotyki” oznaczać będą „środki odurzające, substancje psychotropowe, słomę makową lub nowe substancje psychoaktywne”.

Podział przestępstw narkotykowych

Problematykę przestępstw narkotykowych podzielimy dla ułatwienia odbioru na dwie kategorie. Pierwsza z kategorii będzie dotyczyć odpowiedzialności karnej za handel narkotykami/środkami odurzającymi, natomiast druga kategoria obejmować będzie odpowiedzialność karną za posiadanie narkotyków/środków odurzających.

  • Kategoria nr 1 – odpowiedzialność karna za handel narkotykami/środkami odurzającymi:
    Zgodnie z brzmieniem art. 56 ust. 1 u.p.n. – kto, wbrew przepisom u.p.n. wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe, słomę makową lub nowe substancje psychoaktywne albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Warto jest zaznaczyć, że w przypadku, gdy sytuacja dotyczy „znacznej ilości”, kara ta jest zaostrzona oraz podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 – tak art. 56 ust. 3 u.p.n. Natomiast w przypadkach mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – tak art. 56 ust. 2 u.p.n.

  • Kategoria nr 2 – odpowiedzialność karna za posiadanie narkotyków/środków odurzających:
    Zgodnie z brzmieniem art. 62 ust. 1 u.p.n. – kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zaznaczyć należy, że w przypadku posiadania „znacznej ilości”, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 – tak art. 62 ust. 2 u.p.n. W przepadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – tak art. 62 ust. 3 u.p.n.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – zawsze wtedy, gdy potrzebujesz pomocy prawnej związanej z przestępstwami narkotykowymi

Nasz doświadczony zespół adwokacki świadczy pomoc prawną związaną z przestępstwami narkotykowymi na terenie Rzeszowa, województwa podkarpackiego i całego kraju. Zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest skuteczna ochrona prawna, jesteśmy do Państwa dyspozycji w dowolnie wybranej przez Państwa formie kontaktu (wizyta w kancelarii, kontakt telefoniczny, kontakt e-mailowy).

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc