Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu - Prawo dla kierowców

/
/
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu – prawo dla kierowców

Opisujemy na czym polega problem związany z nietrzeźwymi kierowcami oraz wskazujemy przykłady naszych postępowań.

Jazda na tzw. „podwójnym gazie”, w dalszym ciągu jest bolączką polskich dróg. Niestety w statystykach wypadamy bardzo niekorzystnie. To właśnie skala i złożoność problemu związanego z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu lub po spożyciu alkoholu (równicę wyjaśnimy w dalszej części dzisiejszego wpisu), spowodowała u nas refleksję i przyczyniła się do powstania przedmiotowego wpisu. Szokująca jest powszechność opisywanego problemu, natomiast same liczby zatrważają nawet nas – doświadczonych prawników z wieloletnim doświadczeniem zarówno w materii prawa karnego oraz prawa wykroczeń.

Prawo dla kierowców - Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu
Prawo dla kierowców - Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu

Statystyki wykroczeń z powodu spożycia alkoholu

Spoglądając na aktualne statystyki – tylko od początku bieżącego miesiąca – tj. od 1 lipca do 25 lipca 2021 r. – policja zatrzymała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, aż 7 098 nietrzeźwych kierowców. Przekłada się to na dzienną statystykę w skali obecnego miesiąca na poziomie około 283 zatrzymane nietrzeźwe osoby kierujące pojazdem dziennie (około 283 osoby dziennie!). Oznacza to, że codziennie blisko 300 osób świadomie podejmuje ryzyko związane z jazdą na „podwójnym gazie”.

Polski ustawodawca wprowadził do porządku prawnego uregulowania odnośnie dwóch rodzajów sytuacji odnoszących się do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu;

  • pierwsza to jazda po spożyciu alkoholu, która uregulowana jest w art. 87 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281) – dalej k.w.;
  • druga to jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (np. narkotyku, silnych leków etc.), uregulowana w art. 178a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – dalej k.k.

Odnośnie różnic pomiędzy obiema sytuacjami w zasadzie napisane zostało praktycznie wszystko. Tytułem wyjaśnienia wskazujemy jedynie, że różnica polega w stężeniu alkoholu.

W pierwszej sytuacji – czyli stanie po użyciu alkoholu jest to wynik od 0,2 do 0,5 promila, w drugiej sytuacji – czyli stanie nietrzeźwości jest to wynik powyżej 0,5 promila.

W niezliczonej ilości wpisów internetowych tematyka ta została wnikliwie opisana. My zaś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów pragniemy wskazać, czym charakteryzuje się podjęcie współpracy z naszą kancelarią adwokacką.

Jakie kary grożą za jazdę na „podwójnym gazie”?

Zgodnie z art. 87 k.w. prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W razie popełnienia przedmiotowego wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast zgodnie z art. 178a k.k. – prowadzenie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Niezależnie od sytuacji prawnej naszych Klientów, świadczymy sprawną i skuteczną pomoc prawną na terenie Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz całej Polski. Czym charakteryzuje się pomoc prawna świadczona przez adwokatów z naszej kancelarii? Wybierając kancelarię adwokacką Grzegorz Baran z Rzeszowa nasi Klienci mają pewność:

  • sprawnego i niezwłocznego podjęcia działań prawnych przez dedykowany do nich zespół adwokatów,
  • pełnej dyskrecji,
  • otrzymywania bieżących informacji o stanie sprawy,
  • wsparcia merytorycznego biegłych i rzeczoznawców.

Nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran z Rzeszowa świadczy usługi prawne związane z obsługą Klientów w zakresie wsparcia prawnego w odniesieniu do sytuacji związanych z problematyczną sytuacją jaką jest ponoszenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – doświadczony zespół adwokatów, który pomoże Państwu rozwiązać problem związany z zarzutami prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających

Nasze postępowania charakteryzują się profesjonalizmem i elastycznością w podejmowaniu działań. Doskonale wiemy, jak ważne jest szybkie, precyzyjne i sprawne podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby zmaksymalizować ochronię interesów Klientów, którzy zaufali silne naszego zespołu. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z adwokatem. Przypominamy, że takie uprawnienie zawsze nam przysługuje, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc