Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu - Prawo dla kierowców

/
/
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu – prawo dla kierowców

Opisujemy na czym polega problem związany z nietrzeźwymi kierowcami oraz wskazujemy przykłady naszych postępowań.

Jazda na tzw. „podwójnym gazie”, w dalszym ciągu jest bolączką polskich dróg. Niestety w statystykach wypadamy bardzo niekorzystnie. To właśnie skala i złożoność problemu związanego z kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu lub po spożyciu alkoholu (równicę wyjaśnimy w dalszej części dzisiejszego wpisu), spowodowała u nas refleksję i przyczyniła się do powstania przedmiotowego wpisu. Szokująca jest powszechność opisywanego problemu, natomiast same liczby zatrważają nawet nas – doświadczonych prawników z wieloletnim doświadczeniem zarówno w materii prawa karnego oraz prawa wykroczeń.

Prawo dla kierowców - Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu
Prawo dla kierowców - Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu

Statystyki wykroczeń z powodu spożycia alkoholu

Spoglądając na aktualne statystyki – tylko od początku bieżącego miesiąca – tj. od 1 lipca do 25 lipca 2021 r. – policja zatrzymała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, aż 7 098 nietrzeźwych kierowców. Przekłada się to na dzienną statystykę w skali obecnego miesiąca na poziomie około 283 zatrzymane nietrzeźwe osoby kierujące pojazdem dziennie (około 283 osoby dziennie!). Oznacza to, że codziennie blisko 300 osób świadomie podejmuje ryzyko związane z jazdą na „podwójnym gazie”.

Polski ustawodawca wprowadził do porządku prawnego uregulowania odnośnie dwóch rodzajów sytuacji odnoszących się do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu;

  • pierwsza to jazda po spożyciu alkoholu, która uregulowana jest w art. 87 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281) – dalej k.w.;
  • druga to jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (np. narkotyku, silnych leków etc.), uregulowana w art. 178a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – dalej k.k.

Odnośnie różnic pomiędzy obiema sytuacjami w zasadzie napisane zostało praktycznie wszystko. Tytułem wyjaśnienia wskazujemy jedynie, że różnica polega w stężeniu alkoholu.

W pierwszej sytuacji – czyli stanie po użyciu alkoholu jest to wynik od 0,2 do 0,5 promila, w drugiej sytuacji – czyli stanie nietrzeźwości jest to wynik powyżej 0,5 promila.

W niezliczonej ilości wpisów internetowych tematyka ta została wnikliwie opisana. My zaś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów pragniemy wskazać, czym charakteryzuje się podjęcie współpracy z naszą kancelarią adwokacką.

Jakie kary grożą za jazdę na „podwójnym gazie”?

Zgodnie z art. 87 k.w. prowadzenie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W razie popełnienia przedmiotowego wykroczenia orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Natomiast zgodnie z art. 178a k.k. – prowadzenie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Niezależnie od sytuacji prawnej naszych Klientów, świadczymy sprawną i skuteczną pomoc prawną na terenie Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz całej Polski. Czym charakteryzuje się pomoc prawna świadczona przez adwokatów z naszej kancelarii? Wybierając kancelarię adwokacką Grzegorz Baran z Rzeszowa nasi Klienci mają pewność:

  • sprawnego i niezwłocznego podjęcia działań prawnych przez dedykowany do nich zespół adwokatów,
  • pełnej dyskrecji,
  • otrzymywania bieżących informacji o stanie sprawy,
  • wsparcia merytorycznego biegłych i rzeczoznawców.

Nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran z Rzeszowa świadczy usługi prawne związane z obsługą Klientów w zakresie wsparcia prawnego w odniesieniu do sytuacji związanych z problematyczną sytuacją jaką jest ponoszenie odpowiedzialności za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – doświadczony zespół adwokatów, który pomoże Państwu rozwiązać problem związany z zarzutami prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających

Nasze postępowania charakteryzują się profesjonalizmem i elastycznością w podejmowaniu działań. Doskonale wiemy, jak ważne jest szybkie, precyzyjne i sprawne podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby zmaksymalizować ochronię interesów Klientów, którzy zaufali silne naszego zespołu. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z adwokatem. Przypominamy, że takie uprawnienie zawsze nam przysługuje, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy. Zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające