Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu – poradnik dla osoby oskarżonej

/
/
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu – poradnik dla osoby oskarżonej

Prawo dla kierowców – c.d.

Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu

Opisujemy, jak należy postępować w sytuacji, gdy zostaniemy oskarżeni z art. 87 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281) – dalej k.w. albo art. 178a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – dalej k.k.

Nasz kolejny wpis traktuje o niezwykle aktualnym problemie związanym z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. W poprzednim opracowaniu opisaliśmy dokładnie różnice pomiędzy jazdą po spożyciu alkoholu uregulowaną w k.w. oraz jazdą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego uregulowaną w k.k. Zainteresowanych odsyłamy do tego wpisu.

Każda osoba ma prawo do obrony przed sądem

W dniu dzisiejszym pragniemy poruszyć to zagadnienie z drugiej strony – z perspektywy osoby oskarżonej o powyższe wykroczenie bądź przestępstwo. Przedmiotowym wpisem absolutnie nie oceniamy sytuacji naszych Klientów, staramy się jak zawsze świadczyć rzetelną i skuteczną pomoc prawną każdej osobie, niezależnie od sytuacji w jakiej się znalazła, gdyż doskonale wiemy, znamy i stosujemy zasadę, że każdy ma prawo do obrony.

Właśnie z przywołanego prawa do obrony wywodzimy naszą praktyczną wiedzę z zakresu ochrony osób oskarżonych o prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu bądź w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Wyjaśniamy – środki odurzające również przewijają się w naszym opracowaniu ze względu na fakt, iż ustawodawca zrównał te środki z działaniem do alkoholu, jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną w Polsce.

Co powinna zrobić osoba, która została oskarżona lub została zatrzymana w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu bądź w stanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego?

 • doskonale wiemy, jak ważne są pierwsze czynności i udział profesjonalnego pełnomocnika (adwokata ) przy czynnościach – dlatego też tak ważne jest szybkie powiadomienie zaufanego i doświadczonego adwokata o sytuacji, w której znajduje się dana osoba;
 • z doświadczenia wiemy jak trudne jest zachowanie spokoju w takiej sytuacji, dlatego też zawsze radzimy o możliwe najpełniejsze uspokojenie się, braku podejmowania gwałtownych i pochopnych decyzji, najlepiej zaczekanie na pojawienie się lub skontaktowanie z pełnomocnikiem;
 • przeprowadzenie rzetelnej i szczerej rozmowy pomiędzy Klientem, a pełnomocnikiem, co pozwoli na obranie właściwej drogi postępowania, strategii obrony oraz dalszych kroków jakie należy podjąć;
 • profesjonalny pełnomocnik wie na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, doskonale wie również, jak sprawdzić czy dany sprzęt do badania jest w pełni dopuszczony do użytku, czy posiada stosowne certyfikaty, atesty etc. – należy zadbać o to, aby pełnomocnik mógł podjąć skuteczne działania w celu ochrony interesów Klienta;
 • postępowania i wszelkie czynności, których dokonuje Klient powinny być skonsultowanie z profesjonalnym pełnomocnikiem. Nie jest zalecane działanie na własną rękę czy też podejmowanie działań stojących w opozycji do tego co zostało zaplanowane przez pełnomocnika.
  Pamiętajmy – doświadczony adwokat jest w stanie pomóc, nawet w momencie, gdy pozornie wydaje się, że dobrego wyjścia z danej sytuacji już nie ma – jest to forma zaufania w wiedzę i doświadczenie pełnomocnika.
  Pamiętajmy, że profesjonalny pełnomocnik zobowiązany jest do obrony interesów Klienta i do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, którymi dysponuje w związku z świadczoną usługą;
 • zapisanie danych kontaktowych do kancelarii adwokackiej w telefonie celem posiadania „pod ręką” kontaktu do profesjonalnego pełnomocnika – wiemy, że każda chwila jest ważna dla ochrony interesów Klienta. Pamiętajmy, że często błędów popełnionych na samym początku postępowania, nie da się później naprawić bądź wyeliminować (pozbawić doniosłości prawnej danego dowodu etc.).

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – zaufany partner w ochronie Państwa interesów

Zaufana kancelaria adwokacka Grzegorz Baran w Rzeszowie świadczy usługi pomocy prawnej dla osób oskarżonych lub zatrzymanych w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu bądź w stanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego na terenie Rzeszowa, województwa podkarpackiego.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc