Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego – zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju

/
/
Prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

Kiedy prowadząc pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, stracimy prawo jazdy?

Tematyka prowadzenia pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego była już wielokrotnie szeroko omawiana na naszym blogu. W dniu dzisiejszym skupimy się jednak na szczegółowym przedstawieniu tego zagadnienia w kontekście konsekwencji w postaci utraty prawa jazdy.

Problematyka ta jest o tyle ciekawa (niestety również bardzo powszechna), że ustawodawca w przepisach ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – dalej „k.k.”, wskazuje na fakt, iż utrata prawa jazdy odnosi się do wszystkich kategorii pojazdów.

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków
Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków

I. Dożywotnia utrata prawa jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego:

Zgodnie z art. 42 § 3 k.k. – sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4 k.k. lub jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 k.k., którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 k.k. lub w art. 355 § 2 k.k. był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Zatem ustawodawca wprost określa, że w takich sytuacjach, sprawca może wyrokiem sądu stracić możliwość prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii. Na marginesie należy wskazać, że zgodnie z art. 42 § 4 k.k. – sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w art. 42 § 3 k.k. Naturalnie przypadek ten dotyczy tylko sytuacji najcięższych oraz tzw. recydywy, które niestety w praktyce również występują i należy mieć pełną świadomość jak należycie obrać strategię obrony.

II. Utrata prawa jazdy określonej kategorii za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego – problematyka orzecznicza:

Problematyka utraty prawa jazdy określonej kategorii odnosi się do wątpliwości związanych ze stosowaniem art. 42 ust. 1 k.k., art. 42 § 2 k.k. i art. 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1212) – dalej „u.k.p.”. Tematyka ta jest niezwykle ciekawa i rozbudowa. Wątpliwości związane z orzeczeniem prowadzenia pojazdów określonej kategorii, a odmowa zwrotu dokumentu prawa jazdy potwierdzającego posiadanie uprawnień pozostałych kategorii ma swój bieg przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Zgodnie z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 grudnia 2019 r. sygn. akt: Ts 94/19, skarga konstytucyjna otrzymała dalszy bieg i zostanie rozpatrzona. Skarżący skierowania do Trybunału Konstytucyjnego pytanie – „czy w stosunku do osoby posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy określonych kategorii, a w stosunku do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujących uprawnienie w zakresie kategorii B – odmowa zwrotu dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w zakresie prawa jazdy kategorii C i C+E narusza wyżej wskazane regulacje konstytucyjne.

Innymi słowy, rozważenia wymaga, czy ustanowienie sankcji administracyjnej, o której mowa w art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 u.k.p., w postaci odmowy zwrotu dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w zakresie prawa jazdy kategorii C i C+E, w stosunku do obywatela, wobec którego orzeczono środek karny obejmujący jedynie uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B, narusza art. 2art. 10 ust. 1art. 45 ust. 1 oraz art. 175 ust. 1 Konstytucji.”.

Z niecierpliwością oczekujemy na publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatruje przedmiotową sprawę pod sygn. SK 4/20, która obecnie jest w toku. Stanowisko TK jest o tyle istotne dla nas – praktyków prawa, że zdecydowanie pomoże skutecznie dochodzić praw naszych Klientów. Wyrok ten stanowić będzie również wykładnię tych przepisów prawnych i ułatwi prowadzenie rozmów z organem – Starostą.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – sprawna, skuteczna i szybka obsługa prawna na terenie Rzeszowa

Niezależnie od sprawy zachęcamy Państwa do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zapoznaniu się z danym zagadnieniem podniesionym przez Państwa, nasi prawnicy udzielą rzeczowej odpowiedzi na temat dalszej procedury postępowania oraz dokonają wyceny usługi prawnej.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc