Procedura karna - nowelizacja

/
/
Procedura karna – nowelizacja
Procedura karna nowelizacja

Nowelizacja prawa karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego – spore oczekiwania oraz niepewne skutki wprowadzonych regulacji prawnych.

Według zamierzeń Ministerstwa Sprawiedliwości dzień 5 października 2019 r. miał okazać się początkiem wejścia procedury karnej na zupełnie inne tory. To właśnie w tym dniu weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która w zamyśle ustawodawcy miała znacznie usprawnić i przyspieszyć całą procedurę karną, która jak doskonale wiemy – wymagała gruntownych zmian.

Dodatkowo nowelizacja ta miała dostosować regulacje procesowe do zmieniających się warunków i wyzwań związanych z rozwojem technologicznym i co najważniejsze – podjąć próbę skutecznej eliminacji błędów legislacyjnych w ustawie.

Na podnoszenie ocen odnośnie skuteczności wprowadzonych regulacji jest jednak stanowczo za wcześnie. Ważne jest aby mieć świadomość co dokładnie zmieniła bądź wprowadziła przedmiotowa nowelizacja.

Na pierwszy plan dla praktyków prawa wysuwa się novum w postaci:

  • uzasadniania wyroków, które będą sporządzane na specjalnych formularz, które w zamyśle ustawodawcy będą czytelne, przejrzyste i zrozumiałe.
Dodatkowo nowela zakłada:
  • że wnioski dowodowe złożone po terminie będą co do zasady odrzucane.
  • w  sytuacji gdy należycie poinformowany o rozprawie oskarżony bądź jego obrońca nie stawią się na rozprawie, sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przeprowadzić postępowanie dowodowe podczas ich nieobecności
 

Ciekawą regulacją jest również rezygnacja:

  • z bezcelowych i zbędnych przesłuchań świadków, dzięki czemu sąd będzie mógł zaniechać przesłuchania osób, o których poweźmie informację, że nie wniosą do sprawy nic istotnego.
  • Proceduralnie zmienia się również rola i pozycja Sądów Apelacyjnych, które mogą zaostrzyć karę poprzez wymierzenie dożywotnie pozbawienia wolności (do tej pory mogły wymierzyć wyrok 25 lat pozbawienia wolności).

Opisywana nowelizacja wprowadza wiele zmian. Spora ich część dotyczy zwiększenia kontradyktoryjności poprzez przeniesienie ciężaru przeprowadzania dowodów w postępowaniu karnym z sądu na strony.

Dlatego też niezwykle istotne jest powierzenie spraw karnych doświadczonym prawnikom, którzy znają i stosują wszelkie dostępne prawem rozwiązania oraz z łatwością odnajdują się w zmieniających się realiach prawnych.

Kancelaria Adwokacka – Adwokata Grzegorza Barana oferuje swoim klientom kompleksowe usługi związane z świadczeniem pomocy prawnej w postępowaniach karnych, reprezentuje klientów przed sądami wszystkich instancji oraz świadczy szeroko rozumiane doradztwo z zakresu prawa karnego.                

Kancelaria Prawna w Rzeszowie - specjaliści od prawa karnego

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    Tagi
    adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające