Procedura karna - nowelizacja

/
/
Procedura karna – nowelizacja
Procedura karna nowelizacja

Nowelizacja prawa karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego – spore oczekiwania oraz niepewne skutki wprowadzonych regulacji prawnych.

Według zamierzeń Ministerstwa Sprawiedliwości dzień 5 października 2019 r. miał okazać się początkiem wejścia procedury karnej na zupełnie inne tory. To właśnie w tym dniu weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która w zamyśle ustawodawcy miała znacznie usprawnić i przyspieszyć całą procedurę karną, która jak doskonale wiemy – wymagała gruntownych zmian.

Dodatkowo nowelizacja ta miała dostosować regulacje procesowe do zmieniających się warunków i wyzwań związanych z rozwojem technologicznym i co najważniejsze – podjąć próbę skutecznej eliminacji błędów legislacyjnych w ustawie.

Na podnoszenie ocen odnośnie skuteczności wprowadzonych regulacji jest jednak stanowczo za wcześnie. Ważne jest aby mieć świadomość co dokładnie zmieniła bądź wprowadziła przedmiotowa nowelizacja.

Na pierwszy plan dla praktyków prawa wysuwa się novum w postaci:

  • uzasadniania wyroków, które będą sporządzane na specjalnych formularz, które w zamyśle ustawodawcy będą czytelne, przejrzyste i zrozumiałe.
Dodatkowo nowela zakłada:
  • że wnioski dowodowe złożone po terminie będą co do zasady odrzucane.
  • w  sytuacji gdy należycie poinformowany o rozprawie oskarżony bądź jego obrońca nie stawią się na rozprawie, sąd w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przeprowadzić postępowanie dowodowe podczas ich nieobecności
 

Ciekawą regulacją jest również rezygnacja:

  • z bezcelowych i zbędnych przesłuchań świadków, dzięki czemu sąd będzie mógł zaniechać przesłuchania osób, o których poweźmie informację, że nie wniosą do sprawy nic istotnego.
  • Proceduralnie zmienia się również rola i pozycja Sądów Apelacyjnych, które mogą zaostrzyć karę poprzez wymierzenie dożywotnie pozbawienia wolności (do tej pory mogły wymierzyć wyrok 25 lat pozbawienia wolności).

Opisywana nowelizacja wprowadza wiele zmian. Spora ich część dotyczy zwiększenia kontradyktoryjności poprzez przeniesienie ciężaru przeprowadzania dowodów w postępowaniu karnym z sądu na strony.

Dlatego też niezwykle istotne jest powierzenie spraw karnych doświadczonym prawnikom, którzy znają i stosują wszelkie dostępne prawem rozwiązania oraz z łatwością odnajdują się w zmieniających się realiach prawnych.

Kancelaria Adwokacka – Adwokata Grzegorza Barana oferuje swoim klientom kompleksowe usługi związane z świadczeniem pomocy prawnej w postępowaniach karnych, reprezentuje klientów przed sądami wszystkich instancji oraz świadczy szeroko rozumiane doradztwo z zakresu prawa karnego.                

Kancelaria Prawna w Rzeszowie - specjaliści od prawa karnego

Kancelaria Baran w Rzeszowie zapewnia profesjonalną pomoc prawną. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem oraz do zapoznania się z pozostałą ofertą kancelarii.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    Tagi
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc