Prawo karne i prawo o ruchu drogowym

/
/
Przepisy regulujące kwestię badania alkomatem

Syntetycznie i na temat przepisów regulujących kwestię badania alkomatem

Przepisy regulujące kwestię badania alkomatem
Przepisy regulujące kwestię badania alkomatem

W poprzednim wpisie traktowaliśmy o zagadnieniu związanym z protokołem z badania alkomatem. Przyczynkiem do niniejszej serii wpisów o tej tematyce jest częstotliwość występowania takich badań.

Czujemy się zobowiązani, aby należycie poinformować Państwa w przystępnej formie o tym, jakie dokładnie przepisy regulują ten proces oraz co z nich wynika dla naszych czytelników.

Tytułem wstępu wyjaśniamy, że zgodnie z art. 129ja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1641) – zw. dalej „ustawa”, w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Dodatkowo zgodnie z art. 129k ust. 1 ustawy – w razie uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest poddawany badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Zatem jest to czynność obligatoryjna w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym, w którym jest osoba zabita lub ranna. Co ważne – od tej zasady organ Policji nigdy nie odstępuje. Rozwiązanie to należy ocenić wysoce pozytywnie, a o słuszności tego działania nie trzeba nikogo przekonywać.

Przepisy regulujące

Na podstawie powyższych przepisów Policja uprawniona jest do dokonania badania, które jest precyzyjnie uregulowane w zarządzenia nr 496 Komendy Głównej Policji z dnia 25 maja 2004 r. pod nazwą: „Zarządzenie w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu”, które zostało zmienione zarządzeniem nr 1786 Komendy Głównej Policji z dnia 29 listopada 2010 r. Poniżej przedstawimy Państwu wybrane, w naszej ocenie najistotniejsze prawa i obowiązki wynikające z przedmiotowej regulacji.

W celu precyzyjnego wyjaśnienia tego zagadnienia wskazujemy, że zarządzenie to zastosowanie ma zarówno do badań na zawartość w organizmie alkoholu oraz środka działającego podobnie do alkoholu.

Urządzenia wykorzystywane przez organy policji

Urządzenia elektroniczne, które znajdują się na wyposażeniu jednostek organizacyjnych Policji i przy pomocy, których możliwe jest legalne wykonanie badania to:

  • urządzenia działające na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni;
  • urządzenia działające na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu;
  • urządzenia wyposażone w detektor półprzewodnikowy;
  • oraz w uzasadnionych przypadkach badanie stanu trzeźwości może być przeprowadzone zalegalizowanym urządzeniem elektronicznym nieznajdującym się na wyposażeniu jednostki organizacyjnych Policji.

Zgodnie z § 5 ust. 1 zarządzenia badanie stanu trzeźwości, bez względu na jego wynik, policjant wpisuje bezpośrednio po jego wykonaniu do rejestru badań prowadzonego indywidualnie dla każdego urządzenia. Należy również zaznaczyć, że jeżeli w wyniku obserwacji dokonanej przez policjanta, zachowanie kierującego pojazdem zachodzi podejrzenie, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu, a jego badanie urządzeniem elektronicznym nie wykazało co najmniej stanu po użyciu alkoholu, kierującego należy poddać testom psychofizycznym, polegającym m.in. na sprawdzeniu reakcji źrenic, próbie „palec – nos” lub „palec – palec”.

W przypadku utwierdzenia się policjanta w podejrzeniu kierującego należy poddać badaniu śliny. W praktyce metoda ta stosowana jest niezwykle często.

Praktyka pokazuje, że coraz więcej kierowców porusza się pojazdami mechanicznymi również pod wpływem środków, które działają podobnie do alkoholu, a które nie są wykrywane przy użyciu alkomatu. Determinujące znaczenie ma tutaj obserwacja kierującego pojazdem przez policjanta.

Z kwestią tą trudno jest polemizować, jest to element oceny policjanta. Nie oznacza to oczywiście, że policjant ma w tym przypadku absolutną dowolność. Musi za każdym razem wykazać, że posiada uzasadnione wątpliwości odnośnie zachowania kontrolowanego kierowcy.

Zachęcamy do wnikliwego zapoznania się z treścią przedmiotowego zarządzenia, aby mieli Państwo świadomość tego, jakie uprawnienia mają policjanci w przypadku kontroli stanu trzeźwości. Sugerowanym rozwiązaniem jest również posiadanie kontaktu do sprawdzonego i zaufanego adwokata, który w przypadku problemów, niezwłocznie podejmie niezbędne działania mające na celu ochronę interesów Klienta. Często błędy bądź zaniechania poczynione na wstępnym etapie kontroli mogą okazać się kluczowe dla wyniku (ewentualnego) dalszego postępowania karnego.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – sprawna, skuteczna i szybka reakcja zaufanego adwokata

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc