Prawo karne – dowody z opinii biegłych w procesach karnych
Opinia biegłego w świetle regulacji kodeksu postępowania karnego.
W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestię związaną z opiniami biegłych w postępowaniu karnym.
Tytułem wstępu należy wskazać, że instytucja biegłego sądowego jest głęboko zakorzeniona w naszym systemie prawnym. O biegłych napisano już wiele, jednakże my – doświadczony zespół adwokacki z Rzeszowa – w dniu dzisiejszym przybliżymy naszym czytelnikom kwestie, które często są przemilczane, bądź na które wielu autorów nie zwraca uwagi czytelnikom.
Przedstawimy nasze podejście do tej niezwykle istotnej instytucji, podzielimy się naszymi obserwacjami i tym, jak skutecznie wykorzystujemy zdobytą wiedzę w walce o najkorzystniejsze rozstrzygnięcia dla naszych Klientów m.in. w sprawach związanych z wypadkami drogowymi, popełnionymi przestępstwami etc.
Pomoc prawna z zakresu prawa karnego – dlaczego instytucja biegłego jest tak istotna z punktu widzenia interesów naszych Klientów?
Zgodnie z brzmieniem art. 193 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 30) – dalej „k.p.k.” – jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych. Ustawodawca wprost określił, kiedy powołuje się biegłego i należy to interpretować jako obowiązek.
Czym są natomiast wiadomości specjalne?
Z doświadczenia wiemy, że chodzi tu głównie o wiadomości, które wykraczają poza wiedzę przeciętnego człowieka z wiedzą ogólną, który posiada doświadczenie życiowe. W praktyce oznacza to, że coraz częściej skomplikowane procesy karne wymagają powołania opinii biegłego w danej, wąskiej dziedzinie. Dla naszego społeczeństwa nie jest już nowością powoływanie biegłych z zakresu nieoczywistych aspektów wypadków drogowych, medialnych zbrodni czy szeroko rozumianych przestępstw internetowych, w których wymagana jest specjalistyczna wiedza m.in. z zakresu działalności portali społecznościowych (social media), witryn internetowych, rynku walutowego etc.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że dowodu z opinii biegłego nie wolno zastępować jakimikolwiek innymi dowodami. Stanowisko to zostało wielokrotnie potwierdzone przez orzecznictwo sądów – tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 2017 r. sygn. akt: SNO 10/17, w którym to wyroku skład orzekający wskazał – „(…) należy zwrócić uwagę, iż zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie sądowym ugruntowany jest pogląd, że dowodu z opinii biegłego nie wolno zastępować innymi dowodami. Jeżeli ustalenie danego faktu wymaga wiedzy specjalnej, to konieczne jest wezwanie biegłych celem wydania opinii, a nie posiłkowanie się innymi dowodami.
W konsekwencji więc, nie można skorzystać z wiedzy świadka, nawet jeśli posiada on wiadomości specjalne, czy też zastąpić wniosków opinii biegłego zeznaniami tej osoby przesłuchanej w charakterze świadka.
Należy też zauważyć, że opinia biegłego jest niezbędna wszędzie tam, gdzie stwierdzenie okoliczności mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia danej kwestii wymaga „wiadomości specjalnych.”.
I. Koronne kwestie (zasady), na które zwracamy szczególną uwagę podczas weryfikacji opinii biegłego:
- nigdy nie ingerujemy w treść opinii biegłego, zawsze natomiast sprawdzamy, czy dana opinia nie zawiera elementów, które wchodzą już w kompetencje sądu zawierając swoiste elementy wyroku. Taka nieobiektywna opinia daje możliwości do jej skutecznego zanegowania i podjęcia próby obalenia;
- zawsze staramy się zestawić niekorzystną opinię biegłego z innym autorytetem w danej dziedzinie – dzięki często stosowanej przez nas komparastyce prawniczej w tej materii, wielokrotnie wykazaliśmy kwestie, które przemawiały na korzyść naszych Klientów;
- poświęcamy sporo uwagi na sprawdzenie kim jest biegły, który ma wydać opinię w sprawie naszych Klientów. Dotyczy to w szczególności obszarów badawczych biegłego oraz wnikliwa analiza dotychczas wydawanych opinii;
- w szczególnie skomplikowanych postępowaniach karnych w pełni korzystamy z przysługującego nam prawa powołania opinii biegłego z instytucji naukowej lub specjalistycznej (zgodnie z brzmieniem art. 193 § 2 k.p.k.;
- skrupulatnie badamy, czy wyznaczony biegły sądowy nie podlega wyłączeniu na gruncie art. 196 k.p.k.
Naturalnie, wyżej wskazane zasady naszego postępowania nie mają charakteru zamkniętego – jest to tylko wycinek naszego know-how. Bogate doświadczenia całego naszego zespołu adwokatów , przekładają się na kończone z sukcesem postępowania karne naszych Klientów.
Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – skuteczny partner w sprawach z zakresu prawa karnego
Niezależnie od Państwa sytuacji, nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran oferuje kompleksowe usługi pomocy prawnej. Doskonale wiemy, jak istotne jest właściwe podejście do każdej sprawy karnej . Właśnie z tej wiedzy i doświadczenia korzystają nasi zadowoleni Klienci. Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka nawiąże współpracę i ustali strategię działania, która jest niezbędna do skutecznej ochrony Państwa interesów.
Skontaktuj się
tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl