Prawo karne – bójka lub pobicie w świetle regulacji art. 158 kodeksu karnego.

/
/
Prawo karne – bójka lub pobicie w świetle regulacji art. 158 kodeksu karnego
Bójka lub pobicie prawo karne
Bójka lub pobicie prawo karne

Pomoc prawna z zakresu bójki lub pobicia

Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie tematyce związanej z odpowiedzialnością karną za udział w bójce lub pobiciu w świetle regulacji art. 158 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – zw. dalej „k.k.”. Dodatkowo na potrzeby niniejszego wpisu, przedstawimy rozwiązania i możliwe do podjęcia działania, które z perspektywy osoby, której postawione zostały zarzuty z art. 158 k.k. (bądź której takie zarzuty dopiero mogą zostać postawione), są niezbędne celem skutecznego obronienia jego interesów prawnych.

Statystyki nie kłamią – nie pozwól, aby Twoja sytuacja powiększyła liczbę stwierdzonych przestępstw.

Tytułem wstępu należy wskazać, że zgodnie z zamysłem ustawodawcy osoba biorąca udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności (jest to generalny wymiary kary, który doznaje modyfikacji w zależności od skutków bójki lub pobicia). Mając na uwadze powyższe, ustawodawca rozgranicza możliwość zastosowania dwóch innych wymiarów kary w ściśle określonych okolicznościach:

 • jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 • jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Udział w bójce lub pobiciu stanowi jedno z najczęściej występujących przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu w Polsce. Korzystając z statystyk zaprezentowanych na oficjalnej stronie policji (źródło:https://statystyka.policja.pl/st/kodeks karny/przestepstwaprzeciwko/63432,Udzial-w-bojce-lub-pobiciu-art-158.html), należy wskazać, że tylko w 2019 r. liczba wszczętych postępowań z art. 158 k.k. wynosiła aż 4224, natomiast liczba przestępstw stwierdzonych na podstawie art. 158 k.k. wynosiła 3334. Zatem blisko 79% spraw karnych wszczętych w trybie art. 158 k.k. zakończyło się stwierdzeniem przestępstwa z przedmiotowego artykułu.

 

Mając na uwadze skalę i dość powszechny charakter opisywanego przestępstwa, w pełni zasadne jest należyte przygotowanie strategii obrony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz korzystając z wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu spraw z zakresu bójki lub pobicia, nasza kancelaria adwokacka świadczy wszechstronną pomoc prawną, mającą na celu odszukanie możliwie najlepszego rozwiązania dla naszych Klientów.

Kancelaria od spraw karnych w Rzeszowie

Naszą praktykę karną charakteryzuje przede wszystkim:

 • pomoc prawna od samego początku zaistnienia problematycznej sytuacji karnej;
 • precyzyjna analiza stanu prawnego sprawy obejmująca m.in. podważanie kwalifikacji prawnej danego zdarzenia;
 • wszechstronne zbadanie danej sprawy w tym: analiza nagrań z monitoringu, docieranie do świadków zdarzeń, zbieranie niezbędnego materiału dowodowego przemawiający na korzyść naszego Klienta etc.;
 • szczegółowa analiza sytuacji prawnej naszego Klienta obejmująca zbieranie opinii społecznej odnośnie postawy Klienta (zeznania sąsiadków, zeznania pracodawcy etc.), wykazywanie tzw. braku przestępczej historii;
 • dociekliwość w badaniu sytuacji prawnej i społecznej osoby, która brała udział w bójce lub pobiciu (oponenta naszego Klienta).

Nauczeni doświadczeniem wiemy, jak ważne jest szybkie i skuteczne udzielenie pomocy prawnej w możliwie najwcześniejszym etapie. Naszym obecnym i przyszłym Klientom oferujemy dowolną formę kontaktu, obejmującą kontakt osobisty, telefoniczny, elektroniczny etc. Wskazujemy, że każdy ma prawo do obrony i należy korzystać z tego uprawnienia – szczególnie, gdy grozi nam odpowiedzialność karna w wymiarze pozbawienia wolności. Wiemy, że nasz skutecznie działający dział prawa karnego jest w stanie przeciwdziałać negatywnym skutkom stawianych zarzutów

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – skuteczna pomoc prawna w sprawach z zakresu prawa karnego.

Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka nawiąże współpracę i ustali strategię działania – niezbędną do skutecznej ochrony Państwa interesów.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc