Pijani kierowcy – ogólnopolski problem naszych dróg. Jakie zmiany planuje rząd w walce z pijanymi kierowcami?

/
/
Pijani kierowcy – ogólnopolski problem naszych dróg. Jakie zmiany planuje rząd w walce z pijanymi kierowcami?

Prawo dla kierowców – kierunki zmian

Walka z pijanymi kierowcami

Opisujemy jakie są kierunki zmian przepisów w zakresie odpowiedzialności i karania pijanych kierowców w Polsce.

Problem pijanych kierowców z każdym tygodniem narasta. Skala i powszechność tego negatywnego zjawiska wydaje się być nie do opanowania. Problem ten jest tematem niezwykle często poruszanym w prasie i mediach.

Mimo to, coraz więcej kierowców decyduje się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (podobnie jak w poprzednim wpisie, tak i tutaj posłużymy się sformułowaniem „prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu”, które zawiera w sobie oba zagadnienia – pierwsze związane z jazdą po spożyciu alkoholu uregulowaną w k.w. oraz drugie związane z jazdą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego uregulowaną w k.k.).

Problem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu jest na tyle realny i ogólnie zauważalny, że konieczne są zmiany społeczne. To właśnie zmiany społeczne i brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania będzie determinującym czynnikiem w walce z tym problemem (często nazywanym wprost i dosadnie patologią drogową).

Za zmianami społecznymi podążają bądź powinny podążać przepisy prawa. Na kanwie powyższego, przedstawimy Państwu wybrane propozycje i kierunki zmian w prawie, które w swoim zamierzeniu mają przybliżyć nas jako społeczeństwo do możliwie najpełniejszej eliminacji opisywanego problemu pijanych kierowców.

Aby zobrazować skalę problemu, zasadnym jest posłużenie się statystyką – tylko w ubiegły weekend (tj. od dnia 20 sierpnia 2021 r. do dnia 22 sierpnia 2021 r.) policja zatrzymała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 971 pijanych kierowców (liczba to obejmuje zatrzymanych nietrzeźwych kierujących).

Proponowane zmiany w przepisach

Poniższe wyliczenia nie mają charakteru całościowego i kompletnego. Wyliczenia te oparte są o doświadczenie i wiedzę naszych adwokatów z kancelarii adwokackiej w Rzeszowie, którzy wnikliwie śledząc proponowane kierunki zmian w przepisach zebrali wybrane z nich (często najciekawsze i możliwie najskuteczniejsze w naszej ocenie):

  • Pierwszym planowanym rozwiązaniem jest zmiana w zakresie orzekania przez sądy poprzez wymierzanie wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. W zamyśle ustawodawcy, Sądy będą karały za prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przestępstwa drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i za przestępstwa drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości po raz kolejny (tzw. recydywa). Dodatkowo planowane do wprowadzenia jest również orzeczenie renty dla ofiary wypadku samochodowego spowodowanego przez pijanego kierowcę;
  • Drugim z planowanych rozwiązań podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 000,00 zł do 30 000,00 zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższenie maksymalnej wysokość grzywny do 3 500,00 zł w postępowaniu mandatowym. Dodatkowo planowane jest również podwyższenie mandatu karnego do wysokości 5 000,00 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu ma wynosić od 3 000,00 zł do 5 000,00 zł (nie zapominajmy, że pijany kierowca często również przekracza dozwoloną prędkość i prowadzi pojazd w sposób brawurowy i nieprzewidywalny dla innych uczestników ruchu drogowego);
  • Trzecią możliwością jest planowana opcja konfiskaty majątku (najczęściej wspomina się tutaj o konfiskacie pojazdu pijanego kierowcy);

Powyższe rozwiązania mogą być kontrowersyjne, część ludzi może się z nimi nie zgadzać. Niezależnie od prywatnej oceny planowanych kierunków zmian w przepisach, najistotniejszym wydaje się nietracenie z pola widzenia celu, który im przyświeca. Bezpieczeństwo na polskich drogach pozostawia wiele do życzenia i powinno być dla nas priorytetem. Sami kierowcy, którzy zasiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, zwiększają czarne statystyki policji i potęgują zagrożenie na drodze.

W naszej ocenie, ocenie praktyków prawa, którzy codziennie spotykają się z sytuacjami łamania przepisów prawa, determinujące są przemiany społeczne i zdecydowany brak społecznej akceptacji na takie zachowania. Wielokrotnie słyszymy o zatrzymaniach kierowców, którzy prowadzą pojazd pod wpływem alkoholu. Często w tym pojeździe znajdują się również inne, dorosłe i świadome osoby, które pomimo faktu, iż posiadają pełną wiedzę na temat stanu nietrzeźwości kierującego, wsiadają do tego pojazdu i nie uniemożliwiają pijanemu kierowcy dalszej jazdy.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – wspólnie kształtujemy pozytywne zachowania w naszym społeczeństwie

Patologie społeczne generują kolejne zdeprawowane zachowania, których ciąg powinien zostać przerwany przez świadome i racjonalnie myślące społeczeństwo.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc