Jazda pod wpływem alkoholu - kontrola alkomatem – co o niej wiemy?

/
/
Jazda pod wpływem alkoholu – kontrola alkomatem – co o niej wiemy?

Protokół z badania alkomatem

Przepisy regulujące kwestię badania alkomatem
Przepisy regulujące kwestię badania alkomatem

Opisujemy zawartość protokołu z badania alkomatem. Jakie przepisy regulują tematykę związaną z alkomatami? Krótka charakterystyka zagadnienia.

Tematyka nietrzeźwych kierowców w dalszym ciągu stanowi jedno z czołowych zagadnień, którymi żyje medialna Polska oraz nasza kancelaria adwokacka.

Niestety, nietrzeźwi kierowcy w dalszym ciągu stanowią niechlubną wizytówkę naszych polskich dróg. Skala problemu jest zatrważająca, dlatego też warto jest o tym pisać i poruszać ten temat przy każdej możliwej okazji.

Skąd wiemy o tym, że nietrzeźwi kierowcy to istna plaga naszych dróg? Z pomocą przychodzą nam codzienne informacje w mediach oraz statystyki dzienne policji. Aby oddać skalę problemu należy wskazać, że tylko od 1 października do 27 października 2021 r., czyli w ciągu niecałego miesiąca, Polska Policja zatrzymała 6 198 nietrzeźwych kierowców. Daje to średnią blisko 230 zatrzymań dziennie.

Naturalnie najwięcej nietrzeźwych kierowców przypada na dni wolne – weekendy. Jeżeli poruszamy tematykę nietrzeźwych kierowców, to nierozerwalnie z tym problemem związany jest prawny aspekt kontroli stanu trzeźwości przy użyciu urządzenia elektronicznego – potocznie nazywanego alkomatem. Tytułem wyjaśnienia wskazujemy w tym miejscu, że każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmowy badania alkomatem, jednakże wówczas zostanie on poddany badaniu z krwi w wyspecjalizowanej placówce medycznej.

Przepisy regulujące badanie alkomatem

Badanie alkomatem możliwe jest na podstawie zarządzenia nr 496 Komendy Głównej Policji z dnia 25 maja 2004 r. pod nazwą: „Zarządzenie w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu”, które zostało zmienione zarządzeniem nr 1786 z dnia 29 listopada 2010 r. Wyjaśniamy, że zmianie uległ wzór protokołu z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym.

Ważną kwestią jest właściwe podanie w protokole numeru pozycji z rejestru użycia danego urządzenia – jest to jedna z podstawowych informacji, które zamieszcza się w przedmiotowym protokole. Bardzo istotną kwestią jest właściwe uzupełnienie danych o urządzeniu elektronicznym, którym przeprowadzono badanie. Często jest to element, na podstawie którego możliwe jest zanegowanie zapisów wynikających z protokołu.

W informacji tej wskazuje się następujące dane: typ i numer urządzenia, numer świadectwa legalizacji/sprawdzenia oraz datę ważności tego świadectwa. Dodatkowo ważnym jest, aby podać dokładny opis zdarzenia z podaniem daty, godziny, okoliczności i zachowania się osoby badanej. Podmiot badany określa również według swojej własnej deklaracji, ile i kiedy spożył dany środek. W każdym protokole możliwe jest zamieszczenie własnych uwag do niego.

Uwagi te mogą okazać się kluczowe w przypadku podjęcia działań następczych związanych z obalaniem twierdzeń wynikających z protokołu, czynności przeprowadzenia badania etc. Tym zajmuje się wówczas pełnomocnik Klienta –adwokat posiadający doświadczenie w przedmiotowej problematyce.

Prawo do powtórnego badania

Tytułem zakończenia należy również wskazać, że osoba badana ma prawo do żądania wykonania ponownego badania wydychanego powietrza, żądania wykonania badania krwi, zgłoszenia uwag odnośnie prawidłowości zabezpieczenia ustnika. Ważne jest również wskazanie osoby, która przeprowadza badanie oraz osoby, która uczestniczy przy takim badania (w praktyce może być to współpasażer podróży, przechodzień, świadek zdarzenia etc.).

Osobie badanej przysługuje prawo odmowy podpisania protokołu użycia urządzenia kontrolno-pomiarowego do ilościowego oznaczenia alkoholu w wydychanym powietrzu, w takiej sytuacji sporządzający protokół (podmiot, który wykonuje badanie) opisuje taką okoliczność, wskazując powód odmowy podpisania protokołu przez badanego. Wskazujemy, że w zasadzie do każdej z czynności, o których mowa w protokole, osoba badana ma prawo zgłosić pisemne zastrzeżenia – zachęcamy do zgłaszania uzasadnionych uwag i niezwłoczny kontakt z adwokatem, który doskonale będzie widział co zrobić w takiej sytuacji.

Na zakończenie podkreślamy, że badania urządzeniami elektronicznymi nie należy przeprowadzać przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu lub palenia tytoniu przez badanego.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – Twój zaufany zespół adwokacji przy kontroli badania trzeźwości

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

    TAGI
    adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc