Europejski Nakaz Aresztowania – jak radzimy sobie w nowym środowisku prawnym?

/
/
Europejski Nakaz Aresztowania – jak radzimy sobie w nowym środowisku prawnym?
ENA w obliczu Brexitu - jak sobie radzimy?
ENA w obliczu Brexitu - jak sobie radzimy?

Prawo karne – Europejski Nakaz Aresztowania

Kwestie związane z zagadnieniem traktującym o Europejskim Nakazie Aresztowania – dalej „ENA”, wywołują ostatnimi czasy spore kontrowersje i słuszne zainteresowanie. Zagadnienie to jest wysoce skomplikowane, szczególnie w kontekście zmieniającej się sytuacji prawnej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią w związku z Brexit’em.

Obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania przedmiotową instytucją i wzmożony kontakt Klientów, którzy dopytują o pomoc prawną w przedmiotowym zakresie.

Opisujemy jak radzimy sobie z zmianami, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Zainteresowanie jest na tyle duże, że postanowiliśmy, aby kolejny wpis również był poświęcony tej tematyce, dzięki czemu, nasi czytelnicy oraz przyszli Klienci, zostaną lepiej poinformowani i wprowadzeni w zagadnienie związane z ENA (nazywane również „uproszczonym postępowaniem ekstradycyjnym”, „uproszczoną ekstradycją” etc.).

Analiza i regulacje

Dokonując analizy zagadnienia związanego z ENA należy wyjść od rysu historycznego. Wyjaśniamy – od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2021 r. umowę o handlu i współpracy (nazywana „TCA” – z ang. – „Trade and Cooperation Agreement”) między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, obowiązywała wyłącznie tymczasowo.

Natomiast od dnia 1 maja 2021 r. sytuacja prawna ulegała zmianie. W związku z powyższym umowa TCA podlega pełnemu stosowaniu właśnie od dnia 1 maja 2021 r.

Wyjaśniamy, że umowa TCA również zawiera uregulowania związane z uproszczonym postępowaniem ekstradycyjnym.

Umowa TCA

Należy zaznaczyć, że umowa TCA w tym zakresie wzorowana jest na umowie pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią oraz w pewnym stopniu na ENA. Współpraca oparta jest w współpracy sądów lub prokuratur – różnica uzależniona jest od danych rozwiązań w określonym kraju. Co istotne i warte podkreślenia – w przekazywaniu nie biorą udziału organu administracji publicznej, co korzystnie wpływa na czas postępowania i eliminuje potencjalny problem upolitycznienia.

Decyzja o przekazaniu zapada w ciągu dziesięciu dni za zgodą osoby przekazywanej lub w ciągu 60 dni od momentu aresztowania. Przekazanie następuje w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

Skorzystaj z naszej pomocy prawnej w zakresie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Dlaczego warto zlecić postępowanie w sprawie tzw. uproszczonego postępowania ekstradycyjnego do profesjonalnego pełnomocnika w Polsce? Dlaczego to właśnie nasza kancelaria adwokacka z Rzeszowa rozwiąże Państwa problem najsprawniej i najkorzystniej? Naturalnie chodzi tu o naszą wiedzę i codziennie powiększane doświadczenie w zakresie uproszczonego postępowania ekstradycyjnego. Korzyści płynące z wyboru naszej kancelarii adwokackiej to:

 • doświadczenie, wiedza i ponadprzeciętne zaangażowanie (dla nas każda sprawa jest inna, a każdy Klient traktowany jest indywidualnie. Doskonale wiemy, że każda sytuacja jest inna i wymaga adekwatnie innego podejścia);
 • sprawne podjęcie działań, niezwłocznie od pierwszego kontaktu Klienta z naszą kancelarią adwokacką;
 • bezpieczne i skuteczne rozwiązania prawne oparte o najnowsze regulacje prawne wynikające z umowy TCA;
 • przejrzyste zasady współpracy z Klientem
 • pełna dyskrecja;
 • informowanie na każdym etapie postępowania o postępach w toczącej się sprawie;
 • oferujemy opcję dowolnie wybranej przez Klienta formy kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – doświadczony zespół adwokatów, który pomoże Państwu rozwiązać problem związany z postępowaniem ekstradycyjnym.

Nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran z Rzeszowa świadczy usługi prawne związane z obsługą Klientów w zakresie tzw. uproszczonego postępowania ekstradycyjnego na podstawie przepisów umowy TCA. Świadczymy również usługi na terenie całego województwa podkarpackiego oraz w całej Polsce. Nasi Klienci nawiązują z nami kontakt zarówno z Polski oraz z zagranicy. Jesteśmy otwarci i elastyczni w działaniu. Doskonale wiemy, jak ważne jest precyzyjne i sprawne podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby ochronić interesy naszych Klientów.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc