Europejski Nakaz Aresztowania – jak radzimy sobie w nowym środowisku prawnym?

/
/
Europejski Nakaz Aresztowania – jak radzimy sobie w nowym środowisku prawnym?
ENA w obliczu Brexitu - jak sobie radzimy?
ENA w obliczu Brexitu - jak sobie radzimy?

Prawo karne – Europejski Nakaz Aresztowania

Kwestie związane z zagadnieniem traktującym o Europejskim Nakazie Aresztowania – dalej „ENA”, wywołują ostatnimi czasy spore kontrowersje i słuszne zainteresowanie. Zagadnienie to jest wysoce skomplikowane, szczególnie w kontekście zmieniającej się sytuacji prawnej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią w związku z Brexit’em.

Obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania przedmiotową instytucją i wzmożony kontakt Klientów, którzy dopytują o pomoc prawną w przedmiotowym zakresie.

Opisujemy jak radzimy sobie z zmianami, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r.

Zainteresowanie jest na tyle duże, że postanowiliśmy, aby kolejny wpis również był poświęcony tej tematyce, dzięki czemu, nasi czytelnicy oraz przyszli Klienci, zostaną lepiej poinformowani i wprowadzeni w zagadnienie związane z ENA (nazywane również „uproszczonym postępowaniem ekstradycyjnym”, „uproszczoną ekstradycją” etc.).

Analiza i regulacje

Dokonując analizy zagadnienia związanego z ENA należy wyjść od rysu historycznego. Wyjaśniamy – od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2021 r. umowę o handlu i współpracy (nazywana „TCA” – z ang. – „Trade and Cooperation Agreement”) między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, obowiązywała wyłącznie tymczasowo.

Natomiast od dnia 1 maja 2021 r. sytuacja prawna ulegała zmianie. W związku z powyższym umowa TCA podlega pełnemu stosowaniu właśnie od dnia 1 maja 2021 r.

Wyjaśniamy, że umowa TCA również zawiera uregulowania związane z uproszczonym postępowaniem ekstradycyjnym.

Umowa TCA

Należy zaznaczyć, że umowa TCA w tym zakresie wzorowana jest na umowie pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Islandią i Norwegią oraz w pewnym stopniu na ENA. Współpraca oparta jest w współpracy sądów lub prokuratur – różnica uzależniona jest od danych rozwiązań w określonym kraju. Co istotne i warte podkreślenia – w przekazywaniu nie biorą udziału organu administracji publicznej, co korzystnie wpływa na czas postępowania i eliminuje potencjalny problem upolitycznienia.

Decyzja o przekazaniu zapada w ciągu dziesięciu dni za zgodą osoby przekazywanej lub w ciągu 60 dni od momentu aresztowania. Przekazanie następuje w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

Skorzystaj z naszej pomocy prawnej w zakresie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Dlaczego warto zlecić postępowanie w sprawie tzw. uproszczonego postępowania ekstradycyjnego do profesjonalnego pełnomocnika w Polsce? Dlaczego to właśnie nasza kancelaria adwokacka z Rzeszowa rozwiąże Państwa problem najsprawniej i najkorzystniej? Naturalnie chodzi tu o naszą wiedzę i codziennie powiększane doświadczenie w zakresie uproszczonego postępowania ekstradycyjnego. Korzyści płynące z wyboru naszej kancelarii adwokackiej to:

 • doświadczenie, wiedza i ponadprzeciętne zaangażowanie (dla nas każda sprawa jest inna, a każdy Klient traktowany jest indywidualnie. Doskonale wiemy, że każda sytuacja jest inna i wymaga adekwatnie innego podejścia);
 • sprawne podjęcie działań, niezwłocznie od pierwszego kontaktu Klienta z naszą kancelarią adwokacką;
 • bezpieczne i skuteczne rozwiązania prawne oparte o najnowsze regulacje prawne wynikające z umowy TCA;
 • przejrzyste zasady współpracy z Klientem
 • pełna dyskrecja;
 • informowanie na każdym etapie postępowania o postępach w toczącej się sprawie;
 • oferujemy opcję dowolnie wybranej przez Klienta formy kontaktu.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – doświadczony zespół adwokatów, który pomoże Państwu rozwiązać problem związany z postępowaniem ekstradycyjnym.

Nasza kancelaria adwokacka Grzegorz Baran z Rzeszowa świadczy usługi prawne związane z obsługą Klientów w zakresie tzw. uproszczonego postępowania ekstradycyjnego na podstawie przepisów umowy TCA. Świadczymy również usługi na terenie całego województwa podkarpackiego oraz w całej Polsce. Nasi Klienci nawiązują z nami kontakt zarówno z Polski oraz z zagranicy. Jesteśmy otwarci i elastyczni w działaniu. Doskonale wiemy, jak ważne jest precyzyjne i sprawne podjęcie odpowiednich kroków prawnych, aby ochronić interesy naszych Klientów.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające