ENA w obliczu Brexit’u - co dalej?

/
/
ENA w obliczu Brexit’u – co dalej?

Prawo karne – Europejski Nakaz Aresztowania w obliczu Brexit’u

Dzisiejszy wpis traktować będzie o zmianie sytuacji prawnej instytucji Europejskiego Nakazu Aresztowania – dalej „ENA”, w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tytułem wstępu wskazujemy, że niniejszy artykuł poświęcony tematyce ENA i tymczasowej umowie o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, powstał na kanwie naszych ostatnich doświadczeń kancelaryjnych.

Przedmiotowym wpisem uchylamy rąbka tajemnicy z naszej „kuchni prawniczej” oraz potwierdzamy, że warto jest zaufać sile doświadczonego zespołu adwokatów z zakresu prawa karnego z naszej kancelarii w Rzeszowie.

ENA w obliczu Brexitu
ENA w obliczu Brexitu

Pomoc prawna z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA)

Przechodząc do meritum wskazujemy, że od dnia 1 stycznia 2021 r. obowiązuje umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, której zapisy zostały uzgodnione przez strony umowy w dniu 24 grudnia 2020 r.

Oczywiście zapisy tej umowy nie zastąpią poziom integracji jaki istniał do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale umowa o współpracy zdecydowanie zasługuje na uznanie i komentarz.

W naszej autorskiej ocenie przedmiotowej umowy skupimy się wyłącznie na wskazaniu kamieni milowych komentowanego aktu prawnego oraz podejmiemy się próby wskazania skutków jej obowiązywania.

Jeżeli piszemy o obowiązywaniu – należy wskazać, że jest to umowa, która ma charakter tymczasowy. Oznacza to, że niestety na tym etapie nie jesteśmy w stanie wskazać jak długo będzie ona obowiązywać i jaki jest ewentualny plan na przyszłość, jeżeli chodzi o kwestie związane z ENA w Wielkiej Brytanii.

Tematyka ENA dla Wielkiej Brytanii jest niezwykle istotna, szczególnie w kontekście polityki imigracyjnej etc. Dlatego też uważamy, że problematyka ENA doczekała się odrębnego tytułu (tytuł VII – przekazanie) w umowie obejmującego artykuły od 596 do 632.

Najistotniejsze w naszej ocenie zapisy umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią to:

 • wprowadzenie zasady proporcjonalności;
 • wskazanie, które przestępstwa stanowią podstawę nakazu;
 • określenie obligatoryjnych podstaw odmowy wykonania nakazu aresztowania;
 • określenie fakultatywnych podstaw odmowy wykonania nakazu aresztowania;
 • wskazanie wyjątków prawnych ze względu na charakter polityczny przestępstwa oraz wyjątków prawnych ze względu na obywatelstwo;
 • jednoznaczne wskazanie treści i formy nakazu aresztowania;
 • szczegółowo opisane procedury przekazywania nakazu aresztowania;
 • określenie praw osoby, której dotyczy nakaz aresztowania;
 • wskazanie jak postępować w sytuacji konkurencyjnych wobec siebie zobowiązań międzynarodowych;
 • opisanie przekazania odroczonego i warunkowego;
 • wskazanie na możliwość ścigania za inne przestępstwa.

Powyższe wyliczenie nie ma naturalnie charakteru zupełnego, wskazuje wyłącznie na zakres merytoryczny jaki został poruszony i uzgodniony przez strony umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Jako praktycy prawa karnego pozytywnie oceniamy fakt, iż taka umowa została podpisana. Szczególnie w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i braku poziomu integralności, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze jakiś czas temu.

Tymczasowy charakter umowy oceniamy negatywnie, gdyż nie sprzyja to stabilności i pewności prawnej – tak bardzo oczekiwanej i postulowanej przez nas na każdej płaszczyźnie stosowania prawa. Jeżeli chodzi o sferę skutków prawnych wskazujemy, że z całą pewnością obowiązywanie umowy pomoże w procedowaniu z ENA, jednakże jak pokazuje nasze doświadczenie – nie jest to proste postępowanie. Uspokajamy naszych obecnych i przyszłych Klientów – zagadnienie ENA związane z sytuacją polityczną (tzw. Brexit’em), w najmniejszym stopniu nie wpływają na zaangażowanie i wkład naszego całego zespołu adwokatów z kancelarii adwokackiej Grzegorz Baran w Rzeszowie.

Znamy przedmiotową materię, wiemy, jak postępować i jak skutecznie chronić naszych Klientów. Każda sytuacja jest inna, dlatego też zachęcamy do nawiązania bezpośredniego kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Rzeszowie, która świadczy usługi na terenie całego kraju oraz poza jego granicami – szczególnie dla Klientów przebywających w Wielkiej Brytanii.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – sprawdzone rozwiązania w zakresie ENA

Nasz doświadczony zespół adwokatów wyjaśni Państwu wszelkie pojawiające się wątpliwości związane z ENA, szczególnie w kontekście Brexit’u.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat biłgoraj adwokat częstochowa Adwokat Inowrocław adwokat jarosław adwokat jasło adwokat jędrzejów adwokat krosno adwokat kłobuck adwokat leżajsk adwokat mysłowice adwokat poznań adwokat prawo karne rzeszów Adwokat rzeszów adwokat tarnów adwokat w bydgoszczy Adwokat w Rzeszowie adwokat w sandomierzu Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli adwokat w łodzi adwokat zamość covid-19 dozór elektroniczny dozór w czasie pandemii Europejski Nakaz Aresztowania frampol adwokat Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli kancelaria adwokacka dębica kancelaria adwokacka Jelenia Góra kancelaria adwokacka zawiercie kancelaria biłgoraj kancelaria bydgoszcz kancelaria jędrzejów Kancelaria karna kancelaria krosno kancelaria mysłowice kancelaria prawna poznań kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w gliwicach Kancelaria prawna w Gorlicach kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach kancelaria prawna w Leżajsku Kancelaria prawna w Radymnie kancelaria prawna w tarnowie kancelaria przeworsk kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria siedlce kancelaria strzyżów Kancelaria w Bochni kancelaria w częstochowie kancelaria w rzeszowie kancelaria w zamościu kancelaria w łodzi kodeks spółek handlowych koronawirus Kredyty frankowe lipsko adwokat odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowania tomaszów lubelski odszkodowanie o wypadek pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie porady prawne przeworsk prawnik Bełchatów prawnik jarosław prawnik kielce prawnik krosno prawnik sandomierz prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w Jeleniej Górze prawnik w sanoku prawnik z dębicy prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek przestępstwa narkotykowe rabka zdrój kancelaria adwokacka skuteczna kancelaria sokołów małopolski adwokat sprawy frankowe sprawy sądowe o odszkodowania sytuacja frankowiczów tarcza antykryzysowa tychy prawnik zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiany w kodeksie spółek handlowych świdnik prawnik pomoc