ENA w obliczu Brexit’u - co dalej?

/
/
ENA w obliczu Brexit’u – co dalej?

Prawo karne – Europejski Nakaz Aresztowania w obliczu Brexit’u

Dzisiejszy wpis traktować będzie o zmianie sytuacji prawnej instytucji Europejskiego Nakazu Aresztowania – dalej „ENA”, w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tytułem wstępu wskazujemy, że niniejszy artykuł poświęcony tematyce ENA i tymczasowej umowie o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, powstał na kanwie naszych ostatnich doświadczeń kancelaryjnych.

Przedmiotowym wpisem uchylamy rąbka tajemnicy z naszej „kuchni prawniczej” oraz potwierdzamy, że warto jest zaufać sile doświadczonego zespołu adwokatów z zakresu prawa karnego z naszej kancelarii w Rzeszowie.

ENA w obliczu Brexitu
ENA w obliczu Brexitu

Pomoc prawna z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA)

Przechodząc do meritum wskazujemy, że od dnia 1 stycznia 2021 r. obowiązuje umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, której zapisy zostały uzgodnione przez strony umowy w dniu 24 grudnia 2020 r.

Oczywiście zapisy tej umowy nie zastąpią poziom integracji jaki istniał do momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale umowa o współpracy zdecydowanie zasługuje na uznanie i komentarz.

W naszej autorskiej ocenie przedmiotowej umowy skupimy się wyłącznie na wskazaniu kamieni milowych komentowanego aktu prawnego oraz podejmiemy się próby wskazania skutków jej obowiązywania.

Jeżeli piszemy o obowiązywaniu – należy wskazać, że jest to umowa, która ma charakter tymczasowy. Oznacza to, że niestety na tym etapie nie jesteśmy w stanie wskazać jak długo będzie ona obowiązywać i jaki jest ewentualny plan na przyszłość, jeżeli chodzi o kwestie związane z ENA w Wielkiej Brytanii.

Tematyka ENA dla Wielkiej Brytanii jest niezwykle istotna, szczególnie w kontekście polityki imigracyjnej etc. Dlatego też uważamy, że problematyka ENA doczekała się odrębnego tytułu (tytuł VII – przekazanie) w umowie obejmującego artykuły od 596 do 632.

Najistotniejsze w naszej ocenie zapisy umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią to:

 • wprowadzenie zasady proporcjonalności;
 • wskazanie, które przestępstwa stanowią podstawę nakazu;
 • określenie obligatoryjnych podstaw odmowy wykonania nakazu aresztowania;
 • określenie fakultatywnych podstaw odmowy wykonania nakazu aresztowania;
 • wskazanie wyjątków prawnych ze względu na charakter polityczny przestępstwa oraz wyjątków prawnych ze względu na obywatelstwo;
 • jednoznaczne wskazanie treści i formy nakazu aresztowania;
 • szczegółowo opisane procedury przekazywania nakazu aresztowania;
 • określenie praw osoby, której dotyczy nakaz aresztowania;
 • wskazanie jak postępować w sytuacji konkurencyjnych wobec siebie zobowiązań międzynarodowych;
 • opisanie przekazania odroczonego i warunkowego;
 • wskazanie na możliwość ścigania za inne przestępstwa.

Powyższe wyliczenie nie ma naturalnie charakteru zupełnego, wskazuje wyłącznie na zakres merytoryczny jaki został poruszony i uzgodniony przez strony umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Jako praktycy prawa karnego pozytywnie oceniamy fakt, iż taka umowa została podpisana. Szczególnie w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i braku poziomu integralności, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze jakiś czas temu.

Tymczasowy charakter umowy oceniamy negatywnie, gdyż nie sprzyja to stabilności i pewności prawnej – tak bardzo oczekiwanej i postulowanej przez nas na każdej płaszczyźnie stosowania prawa. Jeżeli chodzi o sferę skutków prawnych wskazujemy, że z całą pewnością obowiązywanie umowy pomoże w procedowaniu z ENA, jednakże jak pokazuje nasze doświadczenie – nie jest to proste postępowanie. Uspokajamy naszych obecnych i przyszłych Klientów – zagadnienie ENA związane z sytuacją polityczną (tzw. Brexit’em), w najmniejszym stopniu nie wpływają na zaangażowanie i wkład naszego całego zespołu adwokatów z kancelarii adwokackiej Grzegorz Baran w Rzeszowie.

Znamy przedmiotową materię, wiemy, jak postępować i jak skutecznie chronić naszych Klientów. Każda sytuacja jest inna, dlatego też zachęcamy do nawiązania bezpośredniego kontaktu z naszą kancelarią adwokacką w Rzeszowie, która świadczy usługi na terenie całego kraju oraz poza jego granicami – szczególnie dla Klientów przebywających w Wielkiej Brytanii.

Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – sprawdzone rozwiązania w zakresie ENA

Nasz doświadczony zespół adwokatów wyjaśni Państwu wszelkie pojawiające się wątpliwości związane z ENA, szczególnie w kontekście Brexit’u.

Skontaktuj się

tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl

Napisz do nas

  TAGI
  adwokat jarosław adwokat jasło adwokat kraków adwokat krosno adwokat lublin adwokat prawo karne rzeszów adwokat przemyśl Adwokat rzeszów adwokat w kielcach Adwokat w Rzeszowie Adwokat w sprawach karnych adwokat w stalowej woli art. 158 kodeksu karnego bójka lub pobicie covid-19 darowizna ENA epidemia w polsce Europejski Nakaz Aresztowania frankowicze kredyt Grzegorz Baran Grzegorz Baran Adwokat handel narkotykami jada po pijanemu adwokat jazda po alkoholu jazda pod wpływem jazda w stanie nietrzeźwości kancelaria adwokacja w stalowej woli Kancelaria karna kancelaria kielce kancelaria kraków kancelaria krosno kancelaria lublin kancelaria prawna rzeszów kancelaria prawna w jarosławiu kancelaria prawna w kielcach Kancelaria prawna w Krakowie kancelaria prawna w lublinie kancelaria prawna w przemyślu kancelaria przemyśl kancelaria rzeszów kancelaria sanok kancelaria w rzeszowie kodeks postępowania karnego kodeks spółek handlowych koronawirus koronawirus rzeszów adwokat kpk kredyt CHF Kredyty frankowe nowelizacja prawa budowlanego Obrona w sprawach karnych odszkodowania Odszkodowania rzeszów odszkodowanie o wypadek odwołanie darowizny Pomoc frankowiczom pomoc prawna pomoc prawna jasło pomoc prawna jazda po aloholu pomoc prawna w rzeszowie Pomoc przy ENA w Rzeszowie pomoc z bankiem kredyt posiadanie i handel narkotykami posiadanie narkotyków prawnik jarosław prawnik kielce prawnik kraków prawnik krosno prawnik lublin prawnik przemyśl prawnik stalowa wola prawnik w jaśle prawnik w sanoku prawo budowlane prawo karne prawo odszkodowań prawo spółek procedura karna procedura karna nowelizacja przestępstwa narkotykowe skuteczna kancelaria sprawy frankowe Sprawy karne Sprawy karne Rzeszów Sprawy o ekstradycje sprawy sądowe o odszkodowania spółka zoo sytuacja frankowiczów sądy w czasie epidemii tarcza antykryzysowa TSUE uchylenie ENA wyrok TSUE zadośćuczynienie zarzuty o narkotyki zmiana prawa w czasie epidemii zmiany w czasie pandemii zmiany w kodeksie spółek handlowych środki odurzające