Europejski Nakaz Aresztowania - czym jest i jak faktycznie działa?
Wiele osób zastanawia się nad znaczeniem pojęcia „Europejski Nakaz Aresztowania”. My, praktycy prawa spotykamy się z tym terminem niezwykle często.
Dla nas jest to ENA – dokument wydawany w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego, w którym dochodzi do przekazania osoby:
- podejrzanej, oskarżonej
- lub wykonania wyroku
- zastosowania środka zapobiegawczego w postaci pozbawienia wolności.
Pomoc prawna z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA)
Bardziej obrazowo tłumacząc – jest to dokument wydawany przez sąd jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który jest ważny na terenie całej Unii Europejskiej – tzn. jest respektowany przez sądy innych państw członkowskich. Podchodząc do przedmiotowego zagadnienia historycznie, należy wskazać, że ENA obowiązuje w naszym porządku prawnym nieprzerwanie od 1 stycznia 2004 r., zatem w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej.
To właśnie z tą datą nastąpiła rewolucja w procesie tzw. ekstradycji, gdyż mechanizm wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych faktycznie od tamtej pory działa i ma zastosowanie w całej Unii Europejskiej. Bezspornie był to ogromny sukces międzynarodowej społeczności, która doczekała się skutecznych regulacji w zakresie prawa karnego (naturalnie ENA nie jest pozbawiony wad i traktowany jako „proces w fazie rozwojowej” wymaga ciągłego dostosowywania do zmieniającej się rzeczywistości prawnej, jednakże jest to rozważanie na odrębny wpis).
Jak działa ENA?
Mechanizm jest bardzo prosty – funkcjonuje on na zasadzie bezpośredniego kontaktu między sądami dwóch państw członkowskich. Proces ten jest uproszczony, a dzięki temu znacznie przyspiesza finalizację toczącego się postępowania. ENA wprowadził nowe standardy, do których zaliczamy:
- konkretnie określone terminy wykonania ENA,
- wprowadzenie braku obowiązku kontroli podwójnej karalności w państwach Unii Europejskiej w odniesieniu do 32 kategorii przestępstw,
- ENA nie jest uzależniony od czynników i aspektów politycznych, wprowadza konkretne podstawy odmowy wykonania nakazu etc.
Kancelaria adwokacka ENA
Jako Kancelaria Adwokacka Adwokata Grzegorza Barana świadczymy pomoc prawną osobom, które są ścigane na podstawie ENA. Znajomość prawa oraz wieloletnie doświadczenie nauczyły nas, jak skutecznie uchylać postanowienia o zarządzeniu wykonania kary oraz jak uchylać sam ENA.
Kwestie związane z możliwością uchylenia ENA należą do skomplikowanych procedur, które wymagają szczególnej atencji zaangażowanego i doświadczonego zespołu prawników.
Kancelaria od spraw karnych w Rzeszowie
Szczegółowe opisanie procedury związanej z wystawieniem i postępowaniem w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania wymaga poświęcenia wiele czasu i nie sposób jest poruszyć wszystkich frapujących jego aspektów na łamach niniejszego bloga. W kolejnym wpisie poruszony zostanie aspekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 25 lipca 2018 r. (w sprawie o sygn. akt: C 216/18 PPU), w którym sąd odmówił ekstradycji osobie podejrzanej o przemyt narkotyków na podstawie ENA wydanego w Polsce z powodu jakże aktualnego tematu związanego z wątpliwościami dotyczącymi niezależności polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości.
Kontakt z kancelarią Baran w Rzeszowie - pomoc w sprawie nakazu aresztowania
Niezależnie od sprawy zachęcamy Państwa do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zapoznaniu się z danym zagadnieniem podniesionym przez Państwa, nasi prawnicy udzielą rzeczowej odpowiedzi na temat dalszej procedury postępowania oraz dokonają wyceny usługi prawnej.
Skontaktuj się
tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl