Prawo karne – bójka lub pobicie w świetle regulacji art. 158 kodeksu karnego.
Pomoc prawna z zakresu bójki lub pobicia
Dzisiejszy wpis poświęcony zostanie tematyce związanej z odpowiedzialnością karną za udział w bójce lub pobiciu w świetle regulacji art. 158 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444) – zw. dalej „k.k.”. Dodatkowo na potrzeby niniejszego wpisu, przedstawimy rozwiązania i możliwe do podjęcia działania, które z perspektywy osoby, której postawione zostały zarzuty z art. 158 k.k. (bądź której takie zarzuty dopiero mogą zostać postawione), są niezbędne celem skutecznego obronienia jego interesów prawnych.
Statystyki nie kłamią – nie pozwól, aby Twoja sytuacja powiększyła liczbę stwierdzonych przestępstw.
Tytułem wstępu należy wskazać, że zgodnie z zamysłem ustawodawcy osoba biorąca udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności (jest to generalny wymiary kary, który doznaje modyfikacji w zależności od skutków bójki lub pobicia). Mając na uwadze powyższe, ustawodawca rozgranicza możliwość zastosowania dwóch innych wymiarów kary w ściśle określonych okolicznościach:
- jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Udział w bójce lub pobiciu stanowi jedno z najczęściej występujących przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu w Polsce. Korzystając z statystyk zaprezentowanych na oficjalnej stronie policji (źródło:https://statystyka.policja.pl/st/kodeks karny/przestepstwaprzeciwko/63432,Udzial-w-bojce-lub-pobiciu-art-158.html), należy wskazać, że tylko w 2019 r. liczba wszczętych postępowań z art. 158 k.k. wynosiła aż 4224, natomiast liczba przestępstw stwierdzonych na podstawie art. 158 k.k. wynosiła 3334. Zatem blisko 79% spraw karnych wszczętych w trybie art. 158 k.k. zakończyło się stwierdzeniem przestępstwa z przedmiotowego artykułu.
Mając na uwadze skalę i dość powszechny charakter opisywanego przestępstwa, w pełni zasadne jest należyte przygotowanie strategii obrony. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz korzystając z wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu spraw z zakresu bójki lub pobicia, nasza kancelaria adwokacka świadczy wszechstronną pomoc prawną, mającą na celu odszukanie możliwie najlepszego rozwiązania dla naszych Klientów.
Kancelaria od spraw karnych w Rzeszowie
Naszą praktykę karną charakteryzuje przede wszystkim:
- pomoc prawna od samego początku zaistnienia problematycznej sytuacji karnej;
- precyzyjna analiza stanu prawnego sprawy obejmująca m.in. podważanie kwalifikacji prawnej danego zdarzenia;
- wszechstronne zbadanie danej sprawy w tym: analiza nagrań z monitoringu, docieranie do świadków zdarzeń, zbieranie niezbędnego materiału dowodowego przemawiający na korzyść naszego Klienta etc.;
- szczegółowa analiza sytuacji prawnej naszego Klienta obejmująca zbieranie opinii społecznej odnośnie postawy Klienta (zeznania sąsiadków, zeznania pracodawcy etc.), wykazywanie tzw. braku przestępczej historii;
- dociekliwość w badaniu sytuacji prawnej i społecznej osoby, która brała udział w bójce lub pobiciu (oponenta naszego Klienta).
Nauczeni doświadczeniem wiemy, jak ważne jest szybkie i skuteczne udzielenie pomocy prawnej w możliwie najwcześniejszym etapie. Naszym obecnym i przyszłym Klientom oferujemy dowolną formę kontaktu, obejmującą kontakt osobisty, telefoniczny, elektroniczny etc. Wskazujemy, że każdy ma prawo do obrony i należy korzystać z tego uprawnienia – szczególnie, gdy grozi nam odpowiedzialność karna w wymiarze pozbawienia wolności. Wiemy, że nasz skutecznie działający dział prawa karnego jest w stanie przeciwdziałać negatywnym skutkom stawianych zarzutów
Kancelaria Adwokacka Grzegorz Baran Rzeszów – skuteczna pomoc prawna w sprawach z zakresu prawa karnego.
Zachęcamy do nawiązania z nami bezpośredniego kontaktu osobistego, telefonicznego bądź przez wiadomość e-mail. Niezwłocznie po zgłoszeniu, nasza kancelaria adwokacka nawiąże współpracę i ustali strategię działania – niezbędną do skutecznej ochrony Państwa interesów.
Skontaktuj się
tel. +48 17 852 25 51
kom. +48 602 703 440
sekretariat(at)kancelaria-baran.pl